5 důvodů proč jíst cvrčky

09.02.2023

Podle FAO (Organizace pro výživu a zemědělství) má lidská populace na Zemi kolem roku 2050 dosáhnout 9 miliard lidí, na základě čehož by se poptávka po potravinách měla zdvojnásobit, protože současné požadavky na potraviny nebudou pro lidstvo stačit. Spotřeba masa z 50 kg na obyvatele odhaduje nárůst na 80 kg na obyvatele. Je tedy potřeba nalézt vhodnou alternativu lidské stravy a jedním z možných řešeních bude začlenit hmyz do lidské stravy.

Ačkoli nám může být představa konzumace hmyzu docela vzdálená, pro velkou část lidské populace jde o běžnou praxi. Je velká pravděpodobnost, že hmyz bude brzy přirozenou součástí naší stravy, a dokazují to i čísla. V ČR se nyní vyskytuje více než 25 % hmyzích konzumentů a číslo se neustále zvedá.

Jak takovému problému čelit? Zkusme do svého jídelníčku začlenit cvrčky. Různé druhy cvrččích pokrmů najdete na www.grig.cz.

Zde je pět hlavních důvodů, proč zařadit cvrčky do své stravy!

1. Jsou plní bílkovin

To, že bílkoviny jsou důležitou živinou, všichni víme. Bílkoviny nám pomáhají udržet optimální hladinu hormonů, které jsou odpovědné za řízení sytosti a hladu. Většina lidí má však ve svém jídelníčku bílkovin nedostatek. S tímto problémem pomůžou cvrčci! Ve 100 g balení cvrčků najdete až 60 g bílkovin. Jsou tak skvělou potravinou, která se hodí jak do běžné stravy, tak i jako rychlý snack na cesty. A to není všech všechno! Cvrčci obsahují všechny esenciální aminokyseliny, které jsou důležité pro stavbu a údržbu tělesných tkání. Také jsou bohatší na bílkoviny než třeba čočka, sója nebo fazole.

2. Cvrčci obsahují řadu prospěšných látek a skvěle zasytí!

Cvrčci jsou dobrým zdrojem polynenasycených mastných kyselin a obsahují méně cholesterolu než maso. Díky konzumaci dochází ke snížení krevních lipidů a může preventivně působit proti chorobám neinfekčního původu (např. cukrovka, rakovina aj.). Cvrčci jsou také významným zdrojem vlákniny, která je pro naše tělo velice prospěšná. Dokonale čistí trávicí trakt, má příznivé účinky na zažívání, udržuje tlusté střevo v kvalitním stavu, snižuje hladinu krevního cukru a preventivně působí proti rakovině tlustého střeva. Mimo to, cvrčci dodají našemu tělu i potřebné zdravé tuky, které pomáhají udržet správnou hladinu cholesterolu v krvi, a tím chrání i naše srdce. Hmyz obsahují až 5x více omega-3 mastných kyselin než losos.

3. Jsou ekologičtější než hovězí maso

Vědecké studie poukazují, že konzumace masa je zodpovědná až za 18 % celosvětových emisí skleníkových plynů, jakmile ale připočteme emise z dýchání a využití půdy, produkce chovu hospodářských zvířat představuje 50 % všech emisí skleníkových plynů. Chov hmyzu není tedy v porovnání s hospodářskými zvířaty nijak náročný, kdežto hospodářská zvířata mají na svůj chov specifické požadavky. Je třeba vzít v úvahu, že i celosvětová poptávka vody neustále klesá. 

Zemědělství ročně pokrývá až 70 % spotřeby světové sladké vody. Chov hmyzu je ekologický a jeho nároky na vodu a krmivo jsou ve srovnání s tradičními hospodářskými zvířaty minimální. Nadměrné využívání vody je nejvíce spojeno se zemědělstvím. Pro příklad pro produkci 1 kg hovězího proteinu se využije až 22 000 litrů vody, pro 1 kg vepřového masa 3500 litrů vody, pro 1 kg drůbežího masa 2300 litrů vody a pro 1 kg pro produkci cvrččího proteinu je to pouhý 1 litr vody.

Cvrčci jsou považovaní za nejhumánnější živočišný protein. Cvrčci nepotřebují velké množství prostoru a krmiva v porovnání s ostatními druhy hospodářských zvířat (krávy, prasata nebo kuřata) a jsou usmrceni humánním způsobem za pomoci mrazu, takže cvrček přirozeně usne ve stavu hibernace a už se nikdy neprobudí.

4. Obsahují řadu vitamínů a minerálních látek

Cvrčci se vyznačují vysokým obsahem vitaminů skupiny B - především vitaminu B12, který vede ke správnému fungování metabolismu. Cvrččí prášek obsahuje 10x více vitaminu B12 než hovězí maso. Mohou se také pyšnit vysokým podílem minerálních látek jako jsou železo, vápník, draslík, sodík, měď nebo zinek. Cvrčci obsahují 1,5krát více vápníku než mléko.

5. Mají skvělou chuť

Jestliže překonáte vzhled cvrčka, a nakonec ho vložíte do úst, budete mile překvapeni. Hmyz sám o sobě má neutrální až jemně oříškovou chuť, která perfektně doladí každé jídlo. Nebojte se přidat pár cvrčků do své oblíbené pomazánky nebo třeba na pizzu. Pokud se bojíte vyzkoušet cvrčka v sušené formě, můžete si vybrat třeba cvrččí chipsy, kde je cvrček ukrytý ve formě prášku a večer je křoupat u televize.

Konzumace cvrčků a dalšího jedlého hmyzu nám přináší řadu benefitů, nejen z hlediska životního prostředí, ale také z hlediska nutričního. Snížení spotřeby masa je nejdůležitější problém udržitelnosti a je nevyhnutelnou součástí naší budoucnosti.

Cvrčci jsou skvělým způsobem, jak si bez výčitek pochutnat na něčem dobrém a zároveň doplnit vše potřebné pro správný chod Vašeho těla. Se cvrčky se v jídle určitě nudit nebudete, a hlavně se po nich budete cítit mnohem lépe.

Proto #ZkusCvrcka.

E-shop: www.grig.cz

Facebook: GRIG

Instagram: grig.cz, #ZkusCvrcka

Zdroj: Grig

Zpracovala: Andrea Ježková