5 letních zdravotních rizik vašeho psa

05.06.2023

S teplými měsíci přichází pro psy nejen zábavná doba výletů a častějšího pobytu venku, ale také možnost zdravotních rizik, kterým zvířata v letním období mohou čelit.

Přehřátí a úpal

Psi regulují svou tělesnou teplotu především dýcháním, protože se nemohou potit jako lidé. To znamená, že při vysokých teplotách jsou vystaveni většímu riziku přehřátí nebo úpalu. Přehřátí může nastat rychle a může vést k vážným zdravotním komplikacím, včetně úpalu a úžehu. A to mohou být smrtelně nebezpečné stavy, které vyžadují okamžitou péči. Příznaky možného úpalu je nadměrné slinění, rychlené dýchání, zvracení, apatie (zmatenost) či rychlejší srdeční frekvence. Pokud si myslíte, že váš pes trpí úpalem nebo přehřátím, okamžitě ho přeneste na chladnější místo, zajistěte mu vodu přikryjte vlhkým ručníkem a pokud možno co nejrychleji převezte k veterináři. V prevenci je důležité držet psa v opravdu slunečních dnech ve stínu a omezit fyzické aktivity přes poledne.

Letní alergie

Stejně jako u lidí, i psi mohou trpět sezónními alergiemi, které jsou často zhoršeny letními měsíci. Pyl, plísně, prach a některé rostliny mohou vyvolat alergické reakce, které se mohou projevit jako zarudnutí kůže, svědění, kýchání a zánět očí. Prvním krokem k prevenci alergií u psa je identifikovat, na co je pes alergický. Veterinář může provést alergologické testy, aby zjistil, co způsobuje reakci u vašeho psa. Pokud víte, na co je váš pes alergický, snažte se omezit jeho expozici alergenu. To může zahrnovat změnu trasy procházek, pokud je váš pes alergický na určitý druh rostliny, nebo udržování psa v interiéru během dnů s vysokým počtem pylu. Pravidelně psa koupejte a čistěte srst (v té mohou alergeny zůstávat). 

"Příznaky alergie a posílit celkové zdraví zvířete mohou i vhodné doplňky stravy. Vhodná jsou například probiotka. Ty podporují zdraví střev, která hrají klíčovou roli v imunitním systému psa. Zdravé střevo může pomoci tělu lépe se vyrovnat s alergeny. Vhodné jsou i Omega-3 mastné kyseliny. Ty jsou známé svými protizánětlivými vlastnostmi a mohou pomoci zmírnit zánětlivé reakce spojené s alergiemi. Najít je můžete například v lněném oleji pro psy," říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z www.yoggies.cz.

Paraziti a otravy vody

Léto je období, kdy jsou paraziti, jako jsou blechy, klíšťata a komáři, mnohem aktivnější. Tyto paraziti mohou přenášet řadu nemocí, včetně boreliózy a babesiózy, které mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Pravidelné ošetření proti parazitům je nezbytné pro ochranu vašeho psa. Psi také většinou milují vodu. Ale v letních měsících si dejte pozor, protože se koupou v různých rybnících a tůních, jenže i tam na ně číhá riziko otrav sinicemi, což může být také velmi nebezpečné. Ideální volbou jsou tak čisté řeky a přehrady. Pozor i na slanou vodu, ta může mít projímavé účinky. Nejen v létě je proto dobré preventivně dávat psům probiotika a probiotika, které žaludek po případném podráždění či otravě mohou rychle regenerovat.

Pozor na plavání

I když je plavání skvělý způsob, jak pomoci psům ochladit se v horkých letních dnech, existují rizika spojená s touto aktivitou. Například plicní otok z vody může nastat, pokud pes náhle vdechne velké množství vody. Bezpečné plavecké prostředí a dohled jsou nezbytné. Také hlídejte, aby rozehřátý pes neletěl hned do studené vody.

Zkažené krmivo

Letní teploty mohou také ovlivnit stravovací návyky a potřeby psů. Je důležité udržovat konzistentní plán, ale mějte na paměti, že vaše zvíře může potřebovat více vody k pití, aby zůstalo hydratované. 

"Krmivo by mělo být čerstvé a nevystavené horku, aby se předešlo riziku bakteriálního množení. Nesnědené krmivo dejte do ledničky. Pozor na otevřené konzervy, které se rychleji kazí. Během horkých dní tako každý den psovi myjte misky na krmivo. Aby v nich nezůstávalo žádné staré jídlo, které by se mohlo kazit," dodává Jiří Švihálek.


TZ Iveta Nebesarova