6 způsobů, jak vnést přírodní a organické prvky do vašeho domova

25.02.2022

Schopnost přenést přírodu do svého domova je ambicí, o kterou majitelé domů usilují již po staletí.

Po celé generace lidé milují přirozenou a organickou přitažlivost materiálů, dekorací a dalších prvků, díky nimž se doma cítí klidní, v míru a v útulném prostředí. V posledních letech rostoucí povědomí o ubývajících přírodních zdrojích ještě více ukázalo, že vnést přírodu do našich domovů je zásadní, nejen z pohledu estetiky. Pokud hledáte inspiraci, jak do svého domova vnést více přírody, podívejte se na těchto šest nápadů.

1. Domov inspirovaný přírodou

Jedním z důvodů, proč tak milujeme přírodu, je naše neodmyslitelné spojení s přírodou a přírodními živly. V našich domovech tak stále více převládají prvky jako je dřevo, bavlna, kůže nebo třeba mořská tráva. Výběr materiálů, které rezonují s naším osobním stylem, je prvním krokem k jejich přenesení do našeho domova. Interiéry inspirované přírodou nabízejí velké množství možností od drsných povrchů inspirovaných například skalními útvary, přes tmavé mahagonové podlahy nebo naopak světlé či jemné tóny přírodního světlého dřeva jako je třeba dub.

Bydlení inspirované přírodou je i hlavním motivem řady nových developerských projektů. Například v blízkosti Prahy vzniká bydlení vsazené do okolní přírody s názvem Oaks Prague, kde architekti navrhovali v tomto duchu i prostory vzorového bytu.

"Interiéry jsme zde ladili s ohledem na okolní přírodu do jemných, teplých tónů. Naším cílem bylo podtrhnout výjimečnost prosluněného a vzdušného prostoru," říká architekt Michal Kunc z Kunc Architects.

2. Cihla nejen jako hlavní prvek

S výrobou cihel se zrodil přirozený proces používání bahna, hlíny a vody a jejich vypalování při vysokých teplotách k výrobě pevného a odolného stavebního materiálu. Dnes jsou cihly stále více žádané i v moderních interiérech. Jejich jednotný vzor vytváří nádherné pozadí pro městské lofty a dodává texturu a barvu každé místnosti. Umožňují i poměrně širokou variabilitu, kdy můžete ponechat cihlu v jejím přirozeném stavu jako ústřední bod, nebo ji přetřete barvou a použijte ji jako jemné pozadí.

3. Oblíbené dřevo

Dřevo v interiéru je jedním z nejjednodušších přírodních materiálů a umožňuje různé povrchové úpravy i využití. Od podlahy až po stropní trámy lze dřevo také využít i renovovat ze starších budov, aby byla zachována jeho životnost po dlouhá léta.

"Dřevěný nábytek je pak jedním z nejoblíbenějších přírodních prvků v interiérech, protože je odolný, krásný a dřevo lze upravit jakýmkoliv představitelným způsobem. Zároveň interiér zatepluje. Pokud dáváte přednost rustikálnímu a venkovskému vzhledu místností, zaměřte se na řemeslně vyrobený nebo starožitný dřevěný nábytek do ložnice a obývacího pokoje, který dodá interiéru notnou dávku nostalgie. Pokud upřednostňujete naopak moderní vzhled, volte dřevěný nábytek s minimálními liniemi bez zdobení. Takový může vytvořit jedinečný styl jak v kuchyni, tak například v ložnici, třeba na čele postele," doporučuje Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

4. Inspirace přírodou v každé místnosti, včetně koupelny

Přinášení přírodních povrchů do našich domovů není nový koncept. Vnesení přírody do každé místnosti interiéru je pro mnoho majitelů domů zásadní změnou. Ať už se jedná o organické ložní prádlo zdobené přírodními vzory, nebo si užíváte bublající zenovou fontánu v domácí kanceláři, příroda se může ocitnout v jakémkoli prostoru, třeba i v koupelně. Je to místnost, která patří relaxaci a načerpání nových sil. A není lepší způsob, jak dotvořit koupelnové útočiště než přírodními materiály. Například dřevěné stěny inspirované suchou tepelnou saunou, minimalismus zařizovacích předmětů a přirozené denní osvětlení, jsou ideální pro vytvoření jedinečného zážitku koupání doma jako v přírodě.

5. Květinová inspirace

Pamatujete si, když jediná zeleň v našich domovech bývaly umělé květiny, obvykle pokryté tenkou vrstvou prachu? V dnešní době si příroda nachází cestu do stále více interiérů ve skutečném a přirozeném stavu jako nejen řezané květiny, ale i rostliny v květináčích, které vytvářejí snadné způsoby, jak projasnit jídelní stůl, konferenční stolek nebo komodu v předsíni. V minulosti se na péči o pokojové rostliny pohlíželo jako na práci. Dnes může výsadba pokojových květin nebo pěstování rostlin nenáročných na údržbu, jako jsou sukulenty, kaktusy, nebo jen ozdobení stolu v domácí kanceláři čerstvou kyticí, okamžitě rozveselit každou místnost.

6. Přirozené sluneční světlo jako designový prvek

Jedním z nejjednodušších, nejlevnějších a nejkrásnějších přírodních prvků, na který mnozí zapomínají, je sluneční světlo.

"Přirozené denní světlo dokáže oživit každou místnost, stejně jako barvy na nábytku a nástěnných dekoracích a lidé se díky němu zároveň cítí příjemněji. Ať už se světlo dostává do interiéru okny, solárními trubicemi ze střechy nebo mu pomáháte se v prostoru šířit pomocí zrcadel či světlých barev, přirozené světlo má v obytných interiérech efekt jako žádné jiné," uzavírá Lucie Hronová ze společnosti Amirro.

TZ ASPEN