10 must have trendů v interiéru pro rok 2021

04.02.2021

Praha, 4. února 2021 - Loňský rok byl velmi dlouhý a v mnoha ohledech náročný, proto interiéroví designéři přinášejí pro letošní rok trendy, které jsou veselé a inspirativní, a zároveň dodávají interiéru potřebný klid. Kromě rostoucí potřeby udržitelných materiálů, hrají svou roli také elegantní prvky a individualita, které vnesou do našich domovů jedinečný styl a radost.

1. Barvy roku: žlutá a šedá

Také v letošním roce vybrala společnost Pantone dvě barvy, které udávají směr v barvách pro rok 2021. Jde o odstíny žluté a šedé.

"Výběr dvou nezávislých barev zdůrazňuje, jak se různé prvky spojují, aby vyjádřily poselství síly a naděje, které je trvalé i povznášející, vyjadřující myšlenku, že nejde o jednu barvu nebo jednu osobu, ale o mnohem víc," řekl Leatrice Eiseman, výkonný ředitel Pantone Color Institute.

2. Rustikální prvky

Rustikální vzhled padne každému, kdo miluje své moderní pohodlí domova, ale nebojí se vnést do svých obytných prostor netradiční detaily. Funguje ideálně v domácnostech, které již mají některé zajímavé prvky, jako jsou odkryté trámy, původní podlahové desky nebo obložené stěny, ale lze je také znovu vytvořit s uvažovanou rovnováhou starých a nových kusů, které spolu ladí.

Rekultivované dřevo je základní materiál, který drží tento vzhled pohromadě - hledejte proto jedinečné kousky, které mají viditelnou texturu a nepravidelnost, spíše než předměty, které jsou dokonalé.

3. Domov uvolněný exotikou

V loňském roce jsme všichni pocítili omezenou možnost cestování, proto designéři přináší kousek exotiky přímo do našich interiérů. V tomto trendu je přetvořen uvolněný životní styl Havaje. Interiéry inspirované tropickými pobyty nabízejí klidný a relaxační životní prostor, díky kterému bude váš domov bezpečným a příjemným místem k dobití baterek. V interiéru tak můžete využít například motivy tropického ovoce nebo listů, ale i vzrostlé živé květiny v interiéru.

4. Vintage kousky

Starožitné, repasované, zachráněné a retro kousky mají v interiéru své místo. Upřednostňujte originály, které mají svou patinu a historii, nebojte se ani výrazných barev a kontrastu.

Postupně tak doma vytvářejte vzhled ve stylu vintage. Tento styl vyžaduje trpělivost, takže si dejte na čas a vybírejte kousky, které pro vás něco znamenají. Přidejte několik luxusních prvků, jako jsou bohaté tkaniny a designové osvětlení, abyste vytvořili moderní vzhled.

5. Uzemnění a teplé barvy

K barvám letošního roku patří také zemité, přírodní barevné tóny a prvky. Barva rzi, teplé zelené odstíny, tmavě červené, šedé a hnědé tóny působí na naši psychiku uklidňujícím dojmem a jsou příjemné a relaxační také pro naše oči. A to je něco, co letos určitě oceníme a potřebujeme.

"Naše domácnosti můžeme ještě více zútulnit tím, že začleníme teplé barvy do prostoru. Jedná se i o barvy, které dobře fungují v tmavších odstínech, jako je šedá a námořnická, ale také dodávají prostoru hloubku," říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

6. Prvky tradicionalismu, návrat ke kořenům

Trend inspirovaný 18. a 19. stoletím, který zahrnuje klasické umění, starožitnosti a díla s historií. Klasický tradicionalismus přináší smysl pro harmonii a pořádek do každého obytného prostoru s dekorativním stylem, který dokonale funguje.

Tento trend upřednostňuje symetrii, kterou lze vidět na měkkém nábytku, který zahrnuje zdobené svitky, dvorní pruhy a klasické damašek a přechází až do odvážných tradičních grafických geometrií.

7. Nadčasová elegance

Nadčasovost v interiéru ztělesňuje eleganci i nerafinovaný smysl pro luxus. Chcete-li vytvořit nadčasový interiér, který má zároveň náznak patiny a historie, zkuste smíchat nové prvky s vintage kousky.

Hledejte ozdobné doplňky, jako jsou lustry a zrcadla, které nebyly dokonale restaurovány, ale stárly s časem, a rozhodněte se pro nábytek a textilie, které nepůsobí novým, nažehleným dojmem. Štípané barvy, vybledlé látky a skvrny - to vše dodává interiéru kouzlo.

8. Řemeslný design

Dalším trendem letošního roku jsou barvy a textury s náznakem řemesla s teplými tóny vystupujícími do popředí. Nová paleta barev zahrnuje zlato béžovou, mechově zelenou, měkkou olivovou a zemitou oranžovou. Dále pak interiérové látky, které dotváří pocit pohodlí, jako je matný samet, boucle a len. Navíc jsou tyto měkké a pružné látky vhodné pro použití na sedačkách či židlích.

Zaměřte se také na řemeslný a multifunkční nábytek i textilní látky z udržitelných materiálů. Přemýšlejte více nad udržitelností a životností nábytku, který nabízí kvalitu a trvanlivost. Ty zároveň dodávají pocit uzemnění, klidu a spojují nás více s přírodou.

9. Domácí kancelář jako dominanta

Doba se posunula a domácí kancelář se stala běžnou součástí řady domácností. Domácí kancelář by však měla být navržena jako prostor k navození myšlenek. Hodí se do ní proto ostré, jasné linie, ale zároveň pohodlí i kreativní inspirace navozená uměleckými díly nebo vzorovanými tapetami. "Důležité je také osvětlení stolu. Svou roli zde hraje především dostatek denního světla, které pozitivně působí na psychiku a soustředění," říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.

V neposlední řadě je to pak pohodlné a ergonomicky řešené křeslo. Například kožené křeslo, které se hodí jak do knihovny, kde bude fungovat jako útočiště pro čtení a přemýšlení, a stejně jako otočná židle k psacímu stolu. Sedadlo můžete volit pěnové v sametovém čalounění nebo konzole se zajímavými liniemi.

10. Vzdušné a prosvětlené koupelny

Kromě společenských částí našeho domova bychom neměli v novém roce opomínat ani hygienické zázemí. Zaměřte se zde především na zrcadla a osvětlení. Tyto dva koncepty spolu úzce souvisejí, protože osvětlení patří k nejdůležitějším prvkům koupelny. Pokud to není možné dostat do prostoru dostatek denního světla, je nutné nasměrovat na zrcadlo a umyvadlo umělé osvětlení.

"Nejdůležitějším estetickým detailem pro dokonalou koupelnu je zrcadlo. Ať už je v rámu nebo prosté kulaté či hranaté, musí se přizpůsobit prostoru koupelny, aby vizuálně vytvořilo větší prostor. Rok 2021 pak přináší trend zrcadel kulatých nebo v organických tvarech. Avšak moderní zrcadla s jednoduchými liniemi a LED osvětlením jsou stále tím nejzajímavějším i v letošním roce," říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro.

Foto: www.zrcadla.cz