Aby přechod na dětské příkrmy byl bezproblémový

06.04.2022

Přechod na pevnou stravu nemusí být u děťátka zrovna bezproblémový. A hlavu zamotá i nejedné mamince. Zatímco s některými dětmi nejsou žádné problémy a do jídla se jim chce, jiné odvracejí hlavičku a jíst nechtějí.

Vyvstává otázka, co s tím. Děcko nutit, nebo ho nechat být? A kdy vlastně nasadit dětské příkrmy? Z jakých surovin je připravovat a které upřednostnit z těch kupovaných?

Kdy začít s příkrmy?

Jak dítě roste, mléko mu přestává stačit. Proto je vhodné zhruba od půl roku života dítěte začínat s tzv. dětskými příkrmy. U nekojených dětí se tato doba ještě o dva měsíce zkracuje. Při zavádění nemléčné stravy je ovšem vhodné začínat pomalu a nenásilně.

Mléko nezavrhujte

Vhodné je například před kojení či krmení z láhve zařadit tzv. ochutnávku, tedy děťátku na lžičce nabídnout malé množství zaváděného pokrmu. A potom ho normálně nakojit, popřípadě pokračovat krmením z láhve. Mléko by v každém případě další půl rok až rok mělo být součástí jídelníčku dítěte.

Zeleninové příkrmy

Jako první nemléčný pokrm by kojenec měl dostat oběd v podobě zeleninového pyré. K jeho přípravě je vhodné použít vývar z čerstvého hovězího nebo drůbežího masa a jemně rozmixovanou kořenovou zeleninu a bramboru.

Ovocné pyré

Dalším oblíbeným nemléčným příkrmem je ovocné pyré. Děti mají rády mixovaná jablíčka, do kterých můžete přidat i jiné ovoce, například banán či jahody. Ovocným pyré je možné nahradit dopolední mléčné krmení.

Vybíráme přesnídávku

Pokud nemáte čas pyré připravovat z čerstvých surovin, nebo jste na cestách, přichází na řadu kvalitní dětská výživa dostupná v běžné obchodní síti. Ideálně v biokvalitě a s minimálním obsahem soli. Na trhu najdete jedno i vícedruhové příkrmy ve skle i kapsičkách, které děti mohou v podstatě okamžitě konzumovat. Výhodou těchto kojeneckých přesnídávek je také to, že nemusí být skladovány v lednici.  

komerční sdělení

Fotka od Pexels z Pixabay