Bosch v Jihlavě podporuje dívky v zájmu o technická povolání

19.04.2022

Firma Bosch v Jihlavě pořádala ve dnech 5. a 7. dubna 2022 tradiční akci "Girls' Day - Dívčí den", kterého se zúčastnilo celkem 40 dívek se zájmem o techniku a technická povolání.

Účastnicemi byly dcery zaměstnanců firmy Bosch navštěvující v letošním školním roce pátou až sedmou třídu základní školy. Cílem tradiční akce bylo umožnit děvčatům nahlédnout do světa techniky a probudit v nich zájem nejen o technické obory, ale i o technická povolání ve firmě Bosch.

"Abychom do budoucna zvýšili počet žen v technických oborech, pořádáme každoročně od roku 2016 motivační akci pro dívky tzv. Girls' Day. Naší snahou je podpořit v dívkách zájem o techniku a technická povolání. Děvčata by sama měla objevit vše, co se skrývá pod pojmem technika, a přitom formou hry zjistit, že technika může být i zábavná," řekl Ralph Carle, obchodní ředitel firmy Bosch Diesel s.r.o.

Možnost objevit široký svět techniky

Pro dívky byl ve školicím středisku nachystán pestrý program, během kterého mohly osobně poznat technické a pracovní prostředí firmy Bosch v Jihlavě. Vedle informací o firmě Bosch a samotném závodě stála v centru zájmu děvčat i možnost vyzkoušet si práci s technickou stavebnicí Merkur.

Děvčata byla rozdělena do čtyř pracovních týmů. V každém týmu bylo 5 děvčat. Týmy měly za úkol postavit z technické stavebnice Merkur model auta, přívěsu a motorky. Při společném úkolu se dívky musely naučit navzájem spolupracovat, komunikovat a fungovat jako jeden tým.

V soutěži o nejlepší modely z Merkuru zvítězil 5. dubna 2022 tým ve složení Iveta Procházková, Michaela Málková, Amálie Kohoutová, Tereza Langerová a Sofie Volfová. Na druhém termínu, 7.dubna 2022, pak zvítězil tým ve složení Karolína Zelinková, Sofie Kyršová, Nella Špačková a Jana Myšková. Každá z účastnic vítězného týmu získala tablet. Všechny účastnice Girls' Day si pak odnesly drobné dárky a baťůžek od firmy Bosch.

Vedle soutěže s technickou stavebnicí Merkur mohly dívky soutěžit i o titul "Technic Girl". V závěrečném testu měla děvčata prokázat znalosti z oblasti techniky, například poznáváním různých druhů technických nástrojů. Letos titul "Technic Girl 2022" získaly Agáta Maříková a Nikol Vopálenská.

Na závěr akce pokládala děvčata řadu dotazů a získala zajímavé informace o možnostech technického vzdělávání žen a technických povoláních ve firmě Bosch. Ukončení letošního Girls' Day bylo ve znamení pozitivní zpětné vazby od jednotlivých účastnic.

"Letošní rok jsme zaznamenali opravdu velký zájem o Girls' Day. Ten byl zapříčiněn tím, že se poslední dva roky akce Girls' Day nekonala kvůli pandemii Covid-19. Letos jsme se vzhledem k velikému zájmu dívek rozhodli uspořádat celkem dva termíny této oblíbené akce. Oba termíny se povedly a na dívkách bylo vidět, že je technika baví. Jsem přesvědčen, že se nám podařilo nadchnout pro techniku řadu přítomných dívek. Byl bych moc rád, kdyby dnešní Girls' Day byl pro děvčata prvotním impulsem k jejich rozhodnutí pro studium technických oborů. Po studiu by pak děvčata mohla nastoupit například na nějakou technickou pozici ve firmě Bosch v Jihlavě," zhodnotil na závěr akce vedoucí personálního oddělení Pavel Krsička.

Závod Jihlava

Ve firmě BOSCH DIESEL s.r.o. pracuje na 4 500 zaměstnanců. K hlavním výrobkům patří vysokotlaká čerpadla pro dieselové motory, tlakové zásobníky, regulační ventily tlaku, vstřikovací injektory a zpětné vedení paliva pro systém common rail. Firma získala řadu národních a mezinárodních ocenění, jako například prestižní ocenění "Národní cena kvality ČR-Excelentní firma" nebo ocenění za prorodinně orientovanou personální politiku firmy "Audit rodina & zaměstnání", udělované Ministerstvem práce a sociálních věcí České republiky. Firma se již po řadu let tradičně umisťuje na čelní pozici v renomované soutěži nejlepších českých exportérů "Exportér roku".