Chytrý pomocník Copilot. S čím vším pomůže v práci?

21.03.2024

Copilot je nový chytrý kancelářský pomocník, který usnadní práci a stává se pracovním nástrojem pro každého zaměstnance.

S čím vším může Copilot pomoci běžnému zaměstnanci i vedoucím pracovníkům? 

Copilot je nový nástroj z dílny Microsoftu, který využívá pokročilé umělé inteligence a je integrován přímo do aplikací Microsoft 365, včetně Wordu, Excelu, PowerPointu, Outlooku a Teams. Tak pomáhá každému, kdo s těmito programy pracuje a umožňuje:

  • vytvářet obsah
  • analyzovat data
  • generovat reporty
  • a komunikovat s kolegy efektivněji.
"Chytrý pomocník Copilot podporuje automatizaci běžných úkolů, jako je zadávání dat, formátování dokumentů a vytváření prezentací, generuje nápady, usnadňuje psaní e-mailů, zpráv a dalších komunikačních materiálů nabízí pokročilé analýzy dat, které pomáhají při rozhodování a strategickém plánování," říká Tomáš Krejčí z Počítačové školy GOPAS.

"Umožňuje tak zaměstnancům soustředit se na to, co je opravdu důležité, zatímco rutinní a časově náročné úkoly přenechává umělé inteligenci," dodává Tomáš Krejčí.

Pomáhá s automatizovanými úkoly

Copilot pomáhá zaměstnancům velmi účinně s realizací rutinních úkolů. Dokáže snadno automatizovat zadávání dat, formátování dokumentů a vytváření standardizovaných reportů, což šetří zaměstnancům pracovní čas a snižuje pravděpodobnost lidské chyby. Zaměstnanec se pak může spolehnout, že Copilot na dodržování zadaných pravidel nezapomene a bude je dodržovat, na rozdíl od některých zaměstnanců, kteří formát a místo ukládání dokumentů v některých méně používaných případech dokáží často poplést a zaměnit.

Pomáhá s tvorbou obsahu pro váš firemní web

"Copilot dokáže rychle zpracovat požadavek na vytvoření tematického článku, který potřebujete umístit na svůj firemní blog. Zajímavé je, že pokud zadáte stejnou instrukci do chatbota ChatGPT, získáte jiný výsledek, což můžete využít ve svůj prospěch tím, že zkombinujete dva vygenerované obsahy a vytvoříte nový unikátní článek. Důležité je zkontrolovat pravdivost finálního obsahu článku a doplnit užitečné informace pro vaše klienty a čtenáře," říká Jan Vavřička, marketingový poradce.

Asistuje při psaní v Outlooku a ve Wordu

Využitím svých algoritmů může Copilot pomoci s psaním e-mailů, zpráv a dalších dokumentů ve Wordu. Lze jej využít například k návrhu formulací či k opravování gramatických a pravopisných chyb. Navrhuje však i celé věty nebo odstavce na základě kontextu dokumentu, což usnadňuje a urychluje psaní. Může pomoci přeformulovat věty tak, aby byly srozumitelnější nebo měly jiný tón. V neposlední řadě dokáže vytvořit stručné shrnutí dlouhých dokumentů, což uživatelům pomáhá rychle získat přehled o obsahu.

"Může i automaticky generovat e-maily, zprávy a dokumenty, na základě předem definovaných šablon nebo pokynů uživatele. Dokáže také příchozí e-maily třídit, označovat důležité zprávy a odpovídat na časté dotazy pomocí přednastavených odpovědí. Copilot může pomoci i s koordinací schůzek i online meetingů, včetně návrhu termínů a posílání pozvánek," říká Michal Černý ze společnosti Audiopro.

Analyzuje velké množství dat nejen v Excelu

Copilot také dokáže rychle analyzovat velké objemy dat a obratem poskytovat užitečné přehledy a vizualizace, které pomáhají při rozhodování a strategickém plánování. Stačí mu tuto práci správně zadat. Automatizuje procesy jako je čištění dat, výpočty a generování reportů, což uživatelům šetří čas a usnadňuje práci s daty.

Uživatelé mohou zadávat dotazy v přirozeném jazyce a Copilot je dokáže interpretovat a poskytnout relevantní analýzy a odpovědi. Využívá strojové učení a další pokročilé techniky k identifikaci vzorců, predikci trendů a poskytování doporučení.

Jeho velkou výhodou je, že je integrován do celého ekosystému Microsoft 365, což mu umožňuje přistupovat k datům uloženým v různých aplikacích, jako jsou Excel, Power BI a dalších.

Podporuje kreativitu zaměstnance

A když zaměstnanec ztratí inspiraci ve své kreativní práci, například při psaní textu ve Wordu nebo vytváření prezentace v Powerpointu, může se s klidem obrátit na Copilota, který mu na základě zadání ihned nabídne čerstvé nápady a návrhy pro další obsah prezentace i jiné kreativní projekty.

Copilot může pomoci vylepšit psaný obsah tím, že navrhne stylistické změny, zlepší strukturu textu nebo doporučí vhodnější slovní zásobu. Může také fungovat jako interaktivní nástroj pro brainstorming, kde zaměstnanci mohou zadávat klíčová slova nebo témata a Copilot vygeneruje související myšlenky.

Pomůže i s time managementem

Copilot také dokáže sledovat úkoly, připomínat důležité termíny a aktualizovat seznamy úkolů podle pokroku práce. To pak pomáhá pracovníkovi se správou vlastního to do listu a plánu práce. To kdekterý zaměstnanec také ocení.

"Obrovskou výhodou Copilota je, že je stvořen tak, aby byl snadno integrovatelný do stávajících pracovních procesů a systémů. Je dostupný v základní verzi. Pro ty, kteří hledají více funkcí a možností, je k dispozici Copilot Pro. K dispozici jsou již i specializované kurzy, kde se účastník naučí využívat tento praktický pracovní nástroj na plni," uzavírá Tomáš Krejčí z Počítačové školy GOPAS.

Zdroj: TZ ASPEN.PR plus komentář Jana Vavřičky