Co je to elektronický podpis?

26.07.2022

V posledních několika letech se výrazně zvýšilo povědomí o elektronickém podpisu, protože celosvětová pandemie koronaviru urychlila digitalizaci. Pod elektronickým podpisem se v podstatě schovávají data, která se připojují k různým dokumentům, smlouvám, ale třeba i k e-mailu. V následujících řádcích vám o něm prozradíme mnohem více informací.

Elektronický podpis je založen na kvalifikovaném certifikátu vydaném akreditovanou certifikační autoritou. Vybrat si navíc můžete ze dvou různých variant. První možností je digitální podpis a druhou biometrický podpis. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Pokud chcete používat elektronický podpis od poskytovatele Signosoft, rozhodně neprohloupíte.

Digitální podpis

Digitální podpis je spojován s konkrétní osobou a představuje její jakousi zpětnou identifikaci. Vzhledem k tomu, že se jedná o bezpečný elektronický podpis s víceúrovňovým ověřením, nemusíte se obávat zneužití. Co se týče dvou faktorového ověřování, provádí se skrze SMS token, případně odkaz chráněný heslem.

V dokumentu je potom zašifrovaný unikátní digitální certifikát, který je zárukou autenticity, integrity a nezpochybnitelnosti dat. Digitální podpis má navíc i právní závaznost. Použijte pro online podpis dokumentu tento druh podpisu.

Biometrický podpis

Biometrický podpis zajišťuje originalitu a jedinečnost podpisu konkrétní osoby, takže nezáleží jen na tom, jak podpis vypadá, ale i to, jakým způsobem byl vytvořen. Biometrický podpis zohledňuje více parametrů, tedy rychlost pohybu rukou, tlak vyvíjený na podložku a podobně. Uvedené parametry je možné zachytit prostřednictvím dotykové obrazovky, stylusu, prstu, ale i podpisové podložky. Poté se podpis transformuje do datové podoby.

Biometrický podpis je nenapodobitelný někým jiným a jeho bezpečnost je na vysoké úrovni, neboť se zašifrovává hashem.

komerční sdělení

Image by aymane jdidi from Pixabay