Co zaměstnance motivuje a co je štve

27.09.2021

Co mladí očekávají od zaměstnavatelů? Odpovědi nabídnou HR days 2021.

Největší HR akce roku se blíží. HR days nabídnou HR profesionálům ucelený přehled o tom, co se v současné době na pracovním trhu děje. Jako profesionální sekce tak doplňují veletrh práce Profesia days. Letos navíc souběžně s těmito akcemi proběhne v pražských Letňanech i konference HR Chytře pořádaná Hospodářskou komorou. 6. a 7. října se tak uskuteční největší HR událost roku.

Analýzy stavu pracovního trhu v ČR

Odborníci přednášející na HR days nabídnou zajímavé informace o reálných rysech pracovního trhu v České republice.

Z jakého důvodu a jakým způsobem si lidé hledají práci? Jak mění obory působení, odkud a kam nejčastěji odcházejí? Co je motivuje? Výsledky analýzy českého pracovního trhu představí Stanislav Brezula z Ranstadtu.

S výstupy z nejnovějších světových průzkumů ManpowerGroup návštěvníky HR days seznámí Lenka Vokáčová a Zdeňka Kalenská. Dozvědí se, jaká odvětví jsou nejvíce ovlivněna krizí, jak se v souvislosti s tím mění priority v HR a jak firmy přistupují ke zvyšování kvalifikace svých zaměstnanců.

Firemní kultura a její současné změny

Digitalizace vytváří tlak na nové kompetence a během posledního roku a půl se hodně věcí zrychlilo a změnilo. Jak se při digitalizaci mění firemní kultura a jakou roli v digitální transformaci mají HR manažeři? Napoví přednáška Filipa Plevače, experta na robotizaci, digitalizaci a Průmysl 4.0.

Projekty změny firemní kultury začínají s velkými ambicemi a občas končívají bez dosažení hmatatelných změn. Proč se to stává? Co podobné situace způsobuje, jak se jim vyhnout a další praktické rady poskytnou odborníci z Institutu firemní kultury Irena Konečná a Lukáš Urbánek.

Jak zajistit, aby lidé pracovali rádi, efektivně a udrželi spojení s firmou, ať už pracují odkudkoli? Za poslední rok většina zaměstnavatelů zjistila, že administrativní činnosti je možné vykonávat vzdáleně. Nejnovější studie ale ukazují, že se tak postupně vytrácí sounáležitost s firmou a předávání znalostí v týmu. Naopak se zvyšuje zátěž výkonných pracovníků a častěji dochází k vyhoření nebo odchodu klíčových zaměstnanců. Marcela Provazníková a Jan Hejtmánek ze společnosti Deloitte v rámci svého příspěvku projdou výstupy aktuálních studií a ukážou, jak používat existující technologické přístupy k udržení zaměstnanců a predikci odchodovosti a kam se může ubírat jejich další vývoj.

Nová generace nastupující na trh práce

Často vzniká nesoulad v tom, co mladí očekávají od svých zaměstnavatelů a co jim oni nabízejí. Jak si poradit s fluktuací a vystavět na ní konkurenční výhodu? Na čem opravdu záleží a co je možné ignorovat? Tomáš Hülle, zakladatel European Centre for Career Education, shrne výstupy z průzkumu provedeného kariérními centry většiny českých univerzit a na vzorku studentů, kteří absolvovali stáže napříč firmami.

Rozpory v tom, jaké znalosti získávají žáci a studenti ve škole a co požadují zaměstnavatelé, jsou dlouhodobý problém. V reakci na to vznikají na některých univerzitách kariérní centra. Přednáška Přemysla Gubani, vedoucího kariérního centra České zemědělské univerzity v Praze a Davida Hublera z Technické univerzity Ostrava, ukáže nové možnosti spolupráce zaměstnavatelů a vysokých škol. Vysvětlí, co vlastně kariérní centra univerzit jsou a jak mohou firmám pomoci při hledání talentů už během studií.

Veletrh HR days 2021 se koná 6. a 7. října v areálu PVA EXPO, Praha-Letňany. Souběžně s Profesia days a HR days zde letos proběhne i konference HR Chytře pořádaná Hospodářskou komorou. Vznikne tak největší HR akce roku pro personalisty, kteří tak mohou navštívit hned tři významné události na jednom místě. Více o programu najdete na hrdays.cz.

TZ ASPEN