Den pro včely a medobraní v Zoo Ostrava

12.06.2023

V sobotu 17. června proběhne v ostravské zoologické zahradě akce věnovaná včelám a včelaření. Lidé se mohou těšit na tradiční medobraní, pro malé i velké návštěvníky budou připraveny rozmanité včelí aktivity, při nichž se dozvědí, k čemu se používá medomet, jaké všechny profese zastane včelí dělnice během svého krátkého života, zda mají všechny včely žihadlo a další zajímavosti. V souvislosti s alarmujícím úbytkem těchto důležitých opylovatelů představí zoo i vlastní aktivity k ochraně včel, ale také čmeláků a dalších druhů hmyzu. Akce je součástí Dnů Fajne rodiny.

Včely v ohrožení

Včely patří mezi hospodářsky nejdůležitější živočichy ne díky medu, propolisu či dalším produktům, ale pro svou často nedoceněnou činnost opylovací. Podílejí se tak na zvýšení produkce zemědělských plodin a ovocných stromů a zároveň pomáhají udržet vysokou biodiverzitu krajiny. V posledních letech jsou však alarmující zprávy o rapidním úbytku těchto živočichů, ale i dalších druhů hmyzu.

Pomoc Zoo Ostrava nejen včelám

V areálu ostravské zoo i proto vzniklo v posledních letech několik opatření na podporu výskytu včel, čmeláků, motýlů a dalších zástupců bezobratlých. Řada z nich je umístěná kolem hlavní návštěvnické trasy – hmyzí hotely, budky pro čmeláky, kvetoucí louky apod. Většinou se jedná o poměrně jednoduchá opatření, která tak mohou inspirovat zájemce, aby si podobné příbytky instalovali na vlastní zahrádce či školní zahradě. Každý z nás tak může (měl by) přispět k ochraně okolního prostředí. Od roku 2018 zoo chová včely medonosné.

Sobota pro včely

Sobotní program bude probíhat od 11 do 16 hod. Na Včelí stezce (nedaleko expozice Na statku) budou ve spolupráci s místními včelaři připraveny nejrůznější včelí aktivity pro malé i velké. Děti se budou moci proměnit v pilnou včelku a vyzkoušet si, co všechno musí během krátkého života zvládnout. Připraveny budou i další včelí aktivity, ukázka včelích pomůcek, historických i současných úlů, mikroskopické preparáty ad. Zájemci se také budou moci vyfotit jako včelaři.

V prostorách výukového centra (v blízkosti pavilonu Tanganika) pak proběhne medobraní. Zájemci si mohou sami vyzkoušet, jak se vytáčí med, sladký produkt také ochutnat a nahlédnout do včelího úlu. Ukázky vytáčení medu, povídání o životě tohoto společenského hmyzu a jeho nezastupitelném významu pro existenci lidstva na planetě Zemi proběhnou vždy v 11, ve 13 a v 15 hod. Chybět nebude ani prezentace dalších včelích produktů a výrobků z nich.

Na akci, jejíž konání finančně podpořil Moravskoslezský kraj, se dlouhodobě podílejí členové Včelařského spolku Moravy a Slezska a Kruhu přátel Zoo Ostrava. Akce je součástí Dnů Fajne rodiny.

Foto volně k použití pro účely tiskového, internetového a televizního zpravodajství, autor Ondřej Hruška.

TZ ZOO