Jak na ucpaný záchod? Máme pro vás tipy od odborníků

10.12.2023

Podle průzkumů se s ucpaným záchodem alespoň jednou za život setkalo 42 % dotázaných Čechů. Ucpaný odpad je bezesporu nepříjemnou záležitostí, naštěstí se ale jedná o problém, který má řešení. V boji s ucpanou toaletou vám mohou pomoci jednoduché domácí metody. V případě, že selžou, jsou tu profesionální firmy.

První kroky při řešení ucpaného záchodu

Jedním z nejoblíbenějších domácích pomocníků v boji proti ucpanému záchodu a neodtékajícímu odpadu je čisticí zvon. Ten stačí přiložit na odtok ucpané toalety a začít s ním pumpovat. Díky vytvořenému tlaku by se vám mělo podařit uvolnit odpad, který záchod ucpal. Jakmile odpad zvonem vytáhnete, hoďte ho do koše, rozhodně ho nesplachujte zpět do toalety.

Jak se zbavit vody z toalety?

Ucpal se vám záchod tak, že je plný vody a přetéká? V tom případě musíte před samotným čištěním vodu odstranit. Jak? Velmi praktickým pomocníkem je hadička na vypouštění akvárií. Ne každý ji má však pochopitelně doma. Zbavit vody se můžete i pomocí kelímku nebo hrnku. Jakmile bude voda pryč, můžete si přizvat na pomoc zvon na záchod nebo vyzkoušet jiné metody čištění.

Další domácí metody čištění odpadu

Zatímco dříve měl čisticí zvon v domácnosti takřka každý, dnes už tak běžný není. Nemusíte však zoufat, existují i další domácí metody čištění ucpané toalety. Jak zprůchodnit WC svépomocí?

Aplikace chemických přípravků na ucpané WC

Většina z nás se v souvislosti s ucpaným odpadem setkala s pojmem krtek. Tímto názvem se označují chemické čisticí prostředky. Při jejich použití se vždy řiďte radami na obalu přípravku. Postup je zpravidla takový, že do záchodu nasypete požadované množství čističe, necháte ho zhruba 15 minut působit, a nakonec záchod spláchnete.

Čištění ucpaného odpadu pomocí jedlé sody a octa

Boj s ucpaným WC nemusíte vzdávat ani ve chvíli, kdy nemáte k dispozici zvon ani krtka. Účinné je totiž také použití jedlé sody a octa. Pro odstranění nečistot v záchodě budete potřebovat přibližně půl kilogramu sody a litr octa. Sodu nasypete do záchodu, zalijete ji octem a necháte působit. Ideálně nechejte směs působit přes noc a ráno toaletu spláchněte.

Mechanické metody čištění ucpaného záchodu

Že výše uvedené metody nepomohly? Pak můžete zkusit odpad vyčistit silnějším drátem nebo speciálním kanalizačním perem určeným přímo na čištění odpadu. Použití je jednoduché, pohybem drátem nebo perem tam a zpět se snažte uvolnit nečistoty a vytáhnout je ven.

Další možností, jak odstranit nečistoty, kvůli kterým se záchod ucpal, je odmontování WC mísy. Předtím, než mísu odmontujete, vypněte přívod vody a odmontujte hadičku napouštění. Poté zkontrolujte, jestli není překážka v sifonu nebo v místě, kde se záchod napojuje na odtokové potrubí. Pokud jste překážku našli a odstranili, je vyhráno.

Kdy je vhodná chvíle zavolat odborníka?

V případě, že všechny metody selhaly, nezbývá nic jiného než přivolat na pomoc zkušené odborníky vybavené moderní technikou. Ne vždy je totiž příčina snadno řešitelná, k ucpání toalety může kromě nahromaděných nečistot vést také například závada na potrubí. Pokud překážku nelze odstranit, protože je dále v potrubí, specializované firmy si s ní poradí třeba s pomocí tlakové vody. V případě, že je problémem poškozené potrubí, měla by ho firma dokázat opravit.

Obraťte se na tu správnou firmu

Pokud se rozhodnete pro profesionální čištění ucpaného odpadu nebo kanalizace, obraťte se na kvalifikované profesionály, kteří mají k dispozici nejmodernější techniku určenou nejen k čištění potrubí, ale také k bezvýkopové opravě potrubí nebo frézování kanalizace. O jakou techniku se jedná? Kvalitní firma by měla disponovat vozy s výkonnou motorovou spirálou a tlakovou vodou a ideálně také barevnou kamerou na zjištění příčin ucpávání.

Na čištění kanalizace a odpadů se specializuje již od roku 1993 například společnost Herčík a Kříž, která používá pouze výkonnou techniku a problém vyřeší během jediné návštěvy.

Prevence ucpávání toalety

Tou nejlepší obranou proti ucpání toalety je prevence. Do WC byste nikdy neměli vhazovat předměty, které do záchodu nepatří. Jedná se například o kosmetické a dětské ubrousky, zbytky jídla, tuky a oleje po vaření a pečení, barvy, dětské pleny nebo vlasy. Ucpání záchodu je možné předejít také důsledným splachováním. V případě, že s ucpaným záchodem bojujete pravidelně, doporučujeme nechat alespoň jednou za rok provést profesionální čištění kanalizace.

Jestliže se vám někdy ucpe toaleta, rozhodně neztrácejte hlavu. V mnoha případech dokážete toaletu vyčistit svépomocí. Pokud se toaleta ucpává pravidelně nebo nepomáhají ani mechanické metody čištění, rozhodně neuděláte chybu, když se obrátíte na profesionální firmu.

Zdroj: Hercikakriz.cz

Foto: Unsplash.com