Jak se zbavit úzkostí? Zásadní je vyhledat pomoc včas!

03.05.2021

Psychických poruch rok od roku stoupá spolu se zvyšujícím stresovým zatížením, moderním a hektickým životním stylem a online světem vznášejícím nereálné nároky. Neméně se na psychickém zdraví lidí podepisuje koronavirus s mimořádnými a karanténními opatřeními, potažmo ekonomické důsledky s pandemií spojené. Jak se úzkosti projevují a kdy vyhledat pomoc?

Úzkost si nevybírá

Jak se liší úzkost od běžného strachu? Zatímco běžný strach pomáhá přežít v nebezpečí, úzkost je spojená se strachem bez zjevné příčiny. Úzkostnou poruchu doprovázejí panické ataky, které jsou s prohlubujícím onemocněním častější a mívají větší dopad na psychické i fyzické zdraví dotyčného jedince. Generalizovaná úzkostná porucha se více týká žen než mužů, ale ani ti nebývají ušetřeni od neustálého strachu, který pronásleduje a způsobuje oslabení imunity. Nejednou dochází ke vzniku chronických, virových nebo zánětlivých onemocnění.

Bušení u srdce i dušnost

Během akutních panických ataků se jedinec cítí jako v sevření, mnohdy jsou příznaky úzkosti velmi podobné jako u infarktu včetně bušení u srdce, dušnosti, brnění končetin nebo pocitu na umření. Běžná vyšetření však na fyziologickou příčinu těchto stavů odpověď nenaleznou. V tom případě je nanejvýš vhodné vyhledat psychoterapeutickou pomoc. Čím dříve k zahájení léčby dojde, tím je čas nutný k uzdravení kratší. Navíc psychologická pomoc je jediným možným řešením úniku ze zajetí strachu. Rozhodně takovým únikem není alkohol, který situaci ještě dále komplikuje.

Tři pilíře úspěšné léčby

Po počátečním kontaktu s psychoterapeutickým centrem a dohodnutí sezení nebo vyšetření je stanovena léčba, která stojí na dvou, ve vážnějších případech na třech pilířích. Především se jedná o kognitivně-behaviorální psychoterapii, která odhaluje příčiny psychického vyčerpání a napomáhá napravit vzorce zažitého chování. Ve druhé části léčby dochází k nácviku dechových a svalových cvičení pro zvládnutí a potlačení záchvatů paniky. Ke třetímu pilíři se přistupuje jen ve vážných případech, kdy je nutné nasadit šetrná antidepresiva.

komerční sdělení