Jak správně hubnout, radí v Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí odborníci z Centra redukce hmotnosti a preventivní medicíny

01.12.2022

Ambulance Centra redukce hmotnosti a preventivní medicíny Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí nabízí své služby zájemcům ze širokého okolí a zdejší specialisté se věnují nejen pacientům s těžším stupněm obezity, ale i širokému spektru občanů, kteří se potýkají s nadváhou či mírnou obezitou.

Odborníci o obezitě hovoří jako o epidemii nového tisíciletí a varují, že nadbytečná kila mohou odstartovat závažné zdravotní problémy

"Při první návštěvě se zajímáme o stravovací návyky a pohybové aktivity klientů. Velmi často se svěřují s tím, že absolvovali už celou řadu nesmyslných diet, kdy nahrazovali jídlo koktejly, nebo hladověli. Není potom žádným překvapením, že mají za sebou již několik "jojo" efektů a i přes hladovky a intenzivní cvičení se jim nedaří zhubnout," upřesňuje MUDr. Lucia Holubová z Centra redukce hmotnosti a preventivní medicíny Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí s tím, že po vyšetření lékaři doporučí zájemcům ideální dietní režim, sestaví tréninkový plán a doporučí ideální pohybovou aktivitu.

"Samotné Centrum redukce hmotnosti a preventivní medicíny navazuje na činnost úzce propojené bariatrické ambulance, která již řadu let pomáhá pacientům s vyšším až extrémním stupněm obezity, včetně operační léčby. Ve Zlínském kraji je právě Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí jedním z holdingových center léčby extrémní až morbidní obezity, kde se tyto typy operací provádí," říká předseda představenstva MUDr. Martin Hrabovský, MBA.

Zájemci v centru absolvují odběry krve, změření krevního tlaku a EKG. Lékař internista pak provede klinické vyšetření se zhodnocením všech nálezů, posoudí stav kardiovaskulárního systému, metabolismu cukrů a tuků, funkci ledvin, jater, krevního obrazu, přítomnosti zánětu a funkci štítné žlázy. 

"Pokud vyšetřením diagnostikujeme nějaký zdravotní problém, začneme ho hned řešit, upravíme medikaci, nebo zajistíme další potřebné vyšetření. Na základě těchto výsledků pak upravujeme i individuální plán pro redukci hmotnosti," doplňuje lékařka centra MUDr. Lucia Holubová.

Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí má ve své ambulanci Centra redukce hmotnosti tělesný analyzátor, který přesně vyhodnotí obsah jednotlivých složek tuku, vody a svalové hmoty v těle, a to na jednotlivých končetinách i trupu.

"Pokud je pacient po vyšetřeních v Centru redukce hmotnosti indikován pro operaci, převede se do bariatrické ambulance, která je součástí chirurgické ambulance. Následně se již s pacientem nastaví a domluví způsob možné eliminace tělesné hmotnosti, jejímž finálním cílem bude snížení hmotnosti daného pacienta invazivní operační metodou," doplňuje MUDr. Martin Hrabovský, MBA.

Do Nemocnice AGEL Valašském Meziříčí, kde se na operační léčbu těžké obezity specializují už 17 let, přijde každý rok přes 200 obézních pacientů.

Centrum redukce hmotnosti a preventivní medicíny se nachází na internátě nemocnice naproti hlavní budovy nemocnice a ordinační doba je v pracovní dny od 7.00 do 15.00 hodin. Do centra není třeba doporučení od lékaře (žádanka), ale je vhodné s sebou přinést zprávy od ošetřujících lékařů. Telefonní kontakt je 571 758 251.

Bariatrická ambulance se nachází v přízemí staré polikliniky, v prostorách chirurgické ambulance a je k dispozici pacientům každé pondělí od 12.30 - 15.00 hodin. Nutno se však objednat na telefonu 571 758 343, nebo 349.

Zdroj: Nemocnice Agel Valašské Meziřící

Zpracovala: Andrea Ježková