Jak vybrat ideální sportovní podprsenku

28.05.2021

Bez pohybu se nedá žít, je součástí zdravého životního stylu. Kromě toho, že se ale budeme hýbat tak, jak nám naše kondice dovolí, musíme se na to taky dobře obléknout.

Ženy by neměly podceňovat výběr sportovní podprsenky, protože časté otřesy porušují citlivou prsní tkáň, navíc se poprsí dokáže při pohybu vychýlit až o 15 centimetrů. Kdo by to byl řekl, že si pohybem můžeme způsobit i nevratný a nežádoucí pokles poprsí?

Sportovní podprsenka je důležitá při každé pohybové aktivitě

Ať už vyrážíte na pravidelnou lekci jógy, chcete si zacvičit v posilovně, nebo si jdete pravidelně zaběhat, na sportovní podprsenku nezapomínejte. Její provedení zbrzdí pohyb prsou, jejich tkáň nebude tolik namáhaná a vy se budete těšit z ňader, která si uchovají tvar i výšku. Jak ale správnou sportovní podprsenku vybrat?

Tip číslo jedna: Nejdůležitější je správně vybrat velikost

Barva, značka, ani cena nejsou při výběru sportovní podprsenky tím nejdůležitějším, zásadní je správně zvolit velikost. Když vám totiž podprsenka nebude dobře sedět, pocítíte nepohodlí, a to ovlivní vaše sportovní výkony.

Víte, že sportovní podprsenky se číslují jako oblečení? Velikost košíčku u nich budete hledat marně. Neřiďte se ale tím, jakou velikost oblečení normálně nosíte, vždy vybírejte podprsenku podle velikostní tabulky výrobce.

Jak poznáte, že jste velikost vybrali správně?

  • Košíčky pojmou celý objem poprsí a nebudou nikde odstávat.
  • Ramínka se nezařezávají do ramen, ani netlačí.
  • Obvod podprsenky hrudník pevně obepne, ale nesvírá. Ideální taky je, když pod gumu vsunete dva prsty.
  • Podprsenka vás neomezuje v dýchání, nikde netlačí a při výskocích je brzdí.

Náš tip: Sportovní podprsenku se zapínáním zapínejte na poslední háčky. Materiál totiž časem povolí a vy budete její obvod potřebovat trochu stáhnout.

Tip číslo dva: Nepodceňujte materiál

Během pohybu se zpotíte, podprsenka by tedy měla být z funkčních materiálů, které od těla odvádí vlhkost. Hýbete se, takže by taky měla pružit. Po jakém materiálu tedy sáhnout?

Sportovní podprsenky z polyesteru, polypropylenu, elastanu a polyamidu od těla odvedou vlhkost lépe než přírodní materiály, navíc lépe pruží. Přírodní materiály jako bavlna nebo modal jsou zase příjemnější na těle. Hodí se ale spíš pro méně náročné aktivity.

Tip číslo tři: Jak je to se střihem?

Střih sportovní podprsenky je nutné přizpůsobit tělesným proporcím. Obecně je dělíme na:

  • Kompresní sportovní podprsenky, které se přetahují přes hlavu a jsou vyztužené podpůrnou gumou pod prsy.
  • Nekompresní podprsenky se podobají klasické podprsence, jsou vyztužené, zpevněné a můžete u nich najít i kostice a zapínání.

Víte, že kompresní podprsenky jsou dobrou volbou pro pohyb nízké a střední intenzity a pro ženy s menším poprsím? Nekompresní podprsenky potěší ženy s bujnými vnady a hodí se taky pro náročné fyzické aktivity.

Tip na závěr: Když vybíráte střih, zamyslete se také nad ramínky. Kdo má velká prsa, ten by měl zvolit vypodložená ramínka, u kterých jde regulovat délka. Když se chystáte na náročnou fyzickou aktivitu, sáhněte po podprsence s ramínky boxerského střihu. Chcete být sexy i během pohybu? Vsaďte na ramínka do X na zádech.

TZ TRENÝRKÁRNA