Jen počítač nestačí

26.04.2023

Počítače všech druhů a typů jsou dnes standardem už i v českých domácnostech. Skoro každý již ví, že dobré fungování počítače nesouvisí pouze s hardwarem, ale velké slovo má rovněž i software.

I ten je však docela drahý. Nicméně na rozdíl od počítačových komponent, v případě programů je možné dosáhnout výraznějších úspor.

Programy zdarma nejsou pro každého

Většina lidí se dnes běžně pohybuje na internetu, a tak se všeobecně ví, že existuje celá řada programů, které je možné získat legálně zcela zdarma. Jedná se o takzvaný freeware, jenž se obvykle distribuuje jak na webu výrobce, tak i na specializovaných internetových stránkách.

Takovéto programy jsou skutečně plně funkční a použitelné, nicméně nejsou úplně pro každého. Často jsou totiž v nepříliš dobrém technickém stavu, případně nemají zrovna intuitivní uživatelské rozhraní. Většinou jde o software pro znalce, kteří si s ním dokáží vyhrát, nikoliv ovšem pro širokou veřejnost.

Dema

Většinové obyvatelstvo dává přeci jen přednost všeobecně známým programům typu AVG Tuneup či Norton security 360 premium. Ty jsou však docela drahé. Je možné je však provozovat zcela zdarma, a sice ve formě dema nebo sharewaru. Takovou možnost nabízí takřka každý software.

Na druhou stranu se takřka vždy jedná o časově omezenou nabídku, která obvykle vyprší po uběhnutí 30 dní. Pak už si bude muset člověk buďto program zakoupit nebo se poohlédnout po něčem jiném. Ovšem ani koupě nemusí představovat velké finanční výdaje. Některé programy je totiž reálné sehnat v rámci druhotné licence.

Levná druhotná licence

Jedná se v podstatě o software, který byl již používán, avšak počítač, na kterém byl nahrán, bylo nutné vyřadit. Takovýto program je následně reálné koupit znovu, tentokrát ovšem za výrazně výhodnějších podmínek.

Uživatel se tak může touto cestou dostat třeba i k velmi levným Windows 10 či 11, které jinak stojí i několik tisícovek.

komerční sdělení

Fotka od StockSnap z Pixabay