Královédvorský safari park vloni přivítal rekordní počet návštěvníků v jeho novodobé historii

14.07.2023

Do Safari Parku Dvůr Králové v roce 2022 zavítalo rekordních 670 tisíc návštěvníků. I díky tomu jeho hospodaření v loňském roce skončilo v zisku 580 tisíc korun. Rada Královéhradeckého kraje rozhodla o uložení těchto financí do rezervního fondu na budoucí investice či na případné horší časy.

"Z rostoucího zájmu veřejnosti o královédvorský safari park máme velkou radost. Zoologické zahrady nepřinášejí zdaleka jen zábavu pro celé rodiny, ale vzdělávají veřejnost a zachraňují zejména ohrožené zvířecí druhy. Královédvorský safari park patří ve všech těchto ohledech mezi evropské špičky. Každoročně nabízí řadu tematických akcí a pravidelně připravuje i nové expozice, z nichž ta nedávno zpřístupněná přibližuje život tučňáků, hyen, stovek vodních ptáků nebo antilop v jejich přirozeném prostředí v jihoafrické provincii Západního Kapska. Výbornou reklamu safari parku doplňuje i vysílání televizního seriálu z produkce FTV Prima, který se v naší krajské zoo zčásti natáčí," uvedl náměstek hejtmana odpovědný za oblast životního prostředí, zemědělství a vodohospodářství Pavel Bělobrádek.

Dvě třetiny z celkového ročního obratu safari parku loni tvořily tržby za služby, tedy zejména z prodeje návštěvnických lístků a permanentek a za služby kempu a hotelu. Návštěvnost dosáhla rekordní výše v celé moderní historii parku, kdy přivítal téměř 670 tisíc hostů. To je nárůst zhruba o pětinu oproti roku 2021, kdy se návštěvnost navzdory pokračující epidemii covidu přiblížila tehdejšímu rekordu.

Dalších zhruba 63 milionů korun park získal na provozních příspěvcích, které z většiny tvoří finance od Královéhradeckého kraje. Hospodaření parku v dlouhodobém horizontu velmi pomohla také podpora veřejnosti. Výše darů se ročně pohybuje okolo čtyř milionů korun. V roce 2021 během epidemie ale podpora dosáhla rekordních 36 milionů korun.

Náklady safari parku se v roce 2022 podařilo udržet pod úrovní celkových výdajů, díky čemuž safari park dosáhl zisku 580 tisíc korun.

Mezi důležité náklady patří rozsáhlé investice v areálu. Jen za uplynulý rok park proinvestoval 115 milionů korun, přičemž nejvýznamnější investicí posledních let byla výstavba a rekonstrukce prostor expozice West Cape. Pětinu ročních nákladů safari parku tvoří krmiva. Safari park zaměstnává přibližně 200 pracovníků. 

TZ Královéhradecký kraj