Křtiny puntíkatých mláďat v ZOO Chleby

06.07.2023

Nejčerstvější mláďata v zoo si zaslouží pořádné přivítání na světě. Přírůstky ve stádu daňků evropských pokřtíme v sobotu 8. července 2023. Kmotrem se stane MUDr. Marek Dvořák (@dvorak155) a slavnostní událost proběhne v 10 hodin v nové části zoo.

Všechny děti, které přijdou v puntíkatém oblečení nebo s puntíkatým doplňkem, dostanou na křtinách malý dárek ze zoo. Daňci se totiž rodí s krásně bíle tečkovaným šatem. Ozdobné skvrny nosí i rodiče, avšak pouze v létě, na zimu je ztrácí a srst se jim na chvíli změní do obyčejnější šedo-hnědé.

Máte-li štěstí, MUDr. Dvořáka znáte odjinud než z jeho zaměstnání. Svůj profesní život zasvětil medicíně a zejména té urgentní. Slouží u pozemní i letecké záchranné služby v Hradci Králové a mimo jiné na urgentním příjmu v nemocnici Motol. Na svém instagramovém profilu, kde jej sleduje již přes čtvrt milionů uživatelů, velmi osobitě pojatou formou vysvětluje různé situace a přibližuje rady, jež pomáhají v řešení kritických okamžiků týkajících se zdraví.

"Pana doktora Dvořáka si nesmírně vážíme a je nám velkou ctí přivítat jej v naší zoologické zahradě. Jeho snaha o edukaci veřejnosti dokonce zachránila jiné mládě, které se zde v nedávné době narodilo. Jedna z lam, bílá alpaka Helenka, začala rodit, celý proces bohužel nepostupoval úplně hladce a mládě po porodu nedýchalo. Přítomná ošetřovatelka, která na nastávající matku dohlížela, však nezaváhala a motivována radami z instagramu pana doktora neváhala mláděti poskytnout první pomoc. Postup se ukázal jako účinný, a tak i díky pohotové reakci naší ošetřovatelky máme na statku domácích zvířat krásného a silného lamího blonďáka. Tedy, nejen mnoho lidí vděčí panu doktoru Dvořákovi za záchranu života, ale přeneseně i náš sameček lamy alpaky," popisuje dramatické okamžiky s dobrým koncem lektor zoo Jaroslav Dufek.

Mimo přírůstků u kopytníků mohou návštěvníci sledovat řádění mláďat primátů, a to samičky u lemurů kata, zvědavých potomků nejmenších opiček na světě – kosmanů zakrslých nebo hravých sourozenců u vzácných gueréz pláštíkových. 

V zoo je stále co k vidění a pokud si budete chtít užít trochu jiných aktivit, je vám k dispozici velké hřiště, edukační prvky, obří nafukovací trampolína a na závěr se můžete občerstvit ve zbrusu nové Palačinkárně.

TZ ZOO Chleby 

foto Lukáš Zima