Moderní metody odstranění jizev

20.09.2021

Většina lidí si během života způsobí poranění kůže, na které si neseme památku v podobě jizvy. Často může být malinká nebo na místech, kde není příliš vidět.

Někdy ale mohou způsobovat nejen estetické problémy, ale řadu funkčních potíží, například pokud je lokalizována v ohbí kůže či se rozdírá o prádlo. V současné době existuje ale mnoho způsobů, jak jizvy zmírnit.

Různá zranění různé jizvy

Každá větší poranění kůže se hojí jizvou. Jak bude výsledná jizva velká a jaký bude mít tvar, záleží na typu poranění, genetické predispozici a také na lokalitě, kde poranění vzniklo. Nejvíce rizikové lokality pro vznik výrazných jizev jsou místa na těle, kde dochází k zvýšenému tahu kůže na hojící se jizvu. Jizvy dělíme na: Hypertrofické, to jsou takové, které jsou nad povrchem kůže. Postupem času ale mají tendence se vyrovnávat a bělat. Objevují se do jednoho měsíce po zranění. Atrofické jizvy jsou pak vtáhnuté a bělavé. Nejčastěji bývají po silných projevech akné či po neštovicích. Rozeznáváme také keloidní jizvy. Ty jsou oblé, hrubé a přečnívají linie původního zranění. Vyskytují se mnohdy po zranění v oblasti dekoltu či krku. Jsou barevně tmavší než okolí kůže. Jizvy lze odstranit chirurgicky, nebo je možné její tvar a velikost korigovat pomocí laseru, což je nekrvavá a zcela bezpečná metoda.

Kdo si chodí nejčastěji odstraňovat jizvy?

"Často ke mně chodí ženy, kterým vadí jizvy po císařském řezu či jizvy v oblasti tvář či dekoltu. Muži naše ordinace navštěvují méně, ale když přijdou tak to je většinou kvůli velkým viditelným jizvám po těžších úrazech či věších operacích. Často chodí i lidé s jizvami z dětství o kterých si mysleli, že se jich již nemohou "zbavit". Mnoho pacientů až 2/3 chodí na odstraňování větších jizev, které mají po operací. Například operace štítné žlázy na krku může být velmi viditelná a nepříjemná. A zbytek pacientu chodí většinou s jizvami po úrazech," říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Jak na čerstvé jizvy?

S čerstvou jizvou je důležité pracovat hned od začátku. Musíme ji často masírovat tlakovými masážemi, aby se dobře prokrvovala a lépe hojila. Ihned po vzniku můžeme použít i biostimulační fototerapii (zlepšuje mikrocirkulaci v jizvě). Po poradě s lékařem pak můžete zvolit vhodný způsob odstranění.

Laserové ošetření zabere pár minut

"Starší, nepravidelné a vystouplé jizvy (hypertrofické) lzepo 3-6 měsících vybrousit frakčním CO2 nebo erbiovým laserem. Je ale pravda, že čím starší jizva je, o to hůře se s ní pracuje, nicméně laserem se dá alespoň částečně zlepšit prakticky kdykoliv. Ošetření jizvy laserem je časově velmi nenáročné, zabere několik minut a je nebolestivé," říká dermatolog MUDr. Jan Kučera.

Při odstranění jizev mějte reálná očekávání

Důležité je v rozhodování pro odstranění jizvy mít také realistická očekávání. Jednou vzniklá jizva již nikdy zcela nezmizí, může však po ošetření významně zlepšit svůj vzhled a povrch, a také odstranit zarudnutí, svědění nebo citlivost jizvy. Starší jizvy jsou vhodné na výbrus ablačním C02 nebo erbiovým laserem. Atrofické, propadlé jizvy můžeme zlepšit výplní s kyselinou hyaluronovou. A stále se používá i aplikace kortikoidů přímo do hypertrofických (vystouplých) jizev.

Výrazné jizvy se odstraňují chirurgicky

Jizvy vznikají při větším porušení kůže, ať již úrazem nebo v důsledku operace. Jejich tvar a velikost závisí na řadě faktorů. Jizev se nikdy není možné zcela zbavit, lze však příznivě ovlivnit jejich tvar a velikost. Jednou z metod je odstranění jizev chirurgickou cestou. Rána se po odstraněné jizvě následně hojí jizvou jemnější, méně nápadnou.

"Chirurgické odstranění jizev je vhodné zvláště v případě, že došlo ke komplikovanému hojení rány, například v důsledku infekce, nebo po úrazu s tržnými ranami. Tato metoda je kontraindikovaná u osob se sklonem k tvorbě nadměrných jizev, tzv. keloidů. Chirurgické odstranění jizev se provádí v místní anestezii. Lékař během zákroku odstraní původní jizvu a jemným šicím materiálem sešije okraje rány k sobě tak, aby nová jizva byla co nejtenčí a méně nápadná," dodává MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.