Nanorouška Batist získala novou certifikaci, ochrání proti viru s účinností 99,8 %

29.03.2021

Praha, Červený Kostelec, 22. března 2021 - Přední český výrobce Batist Medical si nechal otestovat svoje nanoroušky v prestižní laboratoři Nelson Labs v USA. Výsledkem je certifikát, který potvrzuje, že virová filtrační účinnost nanoroušek Batist Medical je 99,8 %.

"Těší nás, že certifikovaná laboratoř Nelson Labs v USA potvrdila účinnost našich nanoroušek. Tento certifikát dokazuje, že nanoroušky Batist mají větší filtrační účinnost než nejen respirátory FFP2, ale také FFP3. Tento certifikát jsme získali jako jeden z prvních výrobců nanoroušek na světě," říká Tomáš Mertlík, generální ředitel Batist Medical a dodává: "Nanorouška je vhodným řešením nejen pro běžné používání v obchodech, dopravě a na ulicích, ale také pro mnoho zaměstnanců a pracovníků, kteří by mohli mít problém na daném pracovišti vydržet v pracovním výkonu s nasazeným respirátorem. Ztížené dýchání v respirátoru po několik hodin může fyzicky vyčerpávat, v nanoroušce se naopak dýchá pohodlně a přirozeně. Navíc pořizovací hodnota nanoroušek je nižší než u méně účinných respirátorů."

Základní vlastností nanomateriálu je vyšší hustota vláken, větší povrchová plocha vláken a větší průměrná tloušťka vláken. Každá nanorouška má celkem 4 vrstvy - dvě krycí, jednu filtrační a jednu nanovrstvu. Nanorouška Batist obsahuje vrstvu s polymerem PVDF, který tvoří velmi jemnou a hustou filtrační vrstvu schopnou zachytávat i velmi jemné částice o velikosti viru. Důležitý je také náboj na povrchu vláken, který aktivně přitahuje i velmi jemné částice.

Každá nanorouška Batist se skládá z úvazků nebo gumiček, drátku a samotné textilie. Textilie je tvořena vnitřní a vnější krycí polypropylenovou vrstvou, filtrační polypropylenovou vrstvou s nánosem nanovláken.

"Veškerý materiál od samého začátku odebíráme od českých dodavatelů," vysvětluje Tomáš Mertlík, generální ředitel společnosti Batist Medical, která nyní vyrábí 10 miliónů nanoroušek měsíčně, z nichžje 90 % určeno pro český trh.

Nanoroušky Batist s potiskem Nano Filter Mask jsou k dostání na e-shopech www.nanosafety.cz, www.batistsafety.cz, stejně tak v síti zdravotnických prodejen a lékáren po celé ČR.