Nepřežeňte to o Velikonocích s hodováním. Máme si dávat pozor na vajíčka či alkohol?

31.03.2023

Blíží se velikonoční svátky, které se mnohdy nesou ve znamení horší životosprávy. Často konzumujeme více sladkého, vajíček či alkoholu. To vše může vést nejen k akutním žaludečním potížím, ale i k závažnějším problémům, jako je zvýšený cholesterol. Ten je "vstupní branou" k závažným kardiovaskulárním onemocněním, jako je infarkt či mrtvice. Vysoký cholesterol je častým problémem, kterým trpí zhruba polovina populace.

"Jakákoliv dlouhodobá nevyrovnanost ve stravovacím režimu s sebou přináší riziko takzvaných civilizačních onemocnění. Velká část dospělé české populace si nadbytečným příjmem kalorií, cukrů, nasycených tuků a soli způsobuje vysoký krevní tlak, vysokou hladinu cholesterolu a vyčerpává schopnost slinivky břišní regulovat hladinu cukru v krvi. Z toho pak pramení obezita, cukrovka 2. typu a aterosklerotické kardiovaskulární nemoci, jako je infarkt myokardu a cévní mozkové příhody," říká MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Samozřejmě člověk "nedostane infarkt" po tom, co sní mazanec s máslem či vypije panáka slivovice. Důležité je ale obecně přemýšlet nad složením stravy, kterou jíme pravidelně a přemýšlet o našem zdraví na pár let dopředu.

Při "hodování" dodržujte pitný režim

Pokud také před každým jídlem vypijete sklenici vody, tak si více zaplníte žaludek a nebudete mít potřebu se tolik přejídat. Především při velikonočním hodování se tato rada bude hodit. Důležité je také jíst pravidelně každé 3-4 hodiny. Pravidelnost zaručí, že nebudete mít záchvaty hladu, se kterým přichází zbytečné přejídání.

Vajíček se nebojte

Mezi největší symboly Velikonoc patří vajíčka. A častou otázkou je, vadí jejich konzumace našemu zdraví?

"Mnoho lidí nejí vajíčka, protože se bojí, že jsou škodlivá. Vajíčka jsou ale v pořádku a do zdravého jídelníčku patří, pokud to s nimi strávník nepřehání. Jedno vajíčko denně dodá organismu významné množství bílkovin a cholesterol ovlivní v porovnání s jinými potravinami jen nepatrně," říká MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Nebojte se proto vajíček. Konzumace sedmi vajec týdně je považována za bezpečnou i z hlediska hlídání hladiny cholesterolu.

Alkohol není pro naše srdce zdravý

Velikonoční koledy, především na venkově a v menších městech, jsou většinou provázeny konzumací tvrdého alkoholu. Jak to je s alkoholem a zdravím našeho srdce

"Dřívější představy, že malé množství alkoholu srdci a cévám mohou prospívat, byly posledními výzkumy vyvráceny. Dnes víme, že i z hlediska cévního zdraví je nejlepší nekonzumovat alkohol vůbec. Není přitom rozdíl v typu alkoholických nápojů," říká prof. MUDr. Michal Vrablík, další z garantů projektu Srdce v hlavě.

,,Dříve často zmiňované pozitivní efekty konzumace (červeného) vína na oběhovou soustavu nesouvisejí s vlastnostmi alkoholického nápoje, ale spíše s dalšími charakteristikami životního stylu, které se liší u konzumentů různých typů alkoholických nápojů," doplňuje.

O prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění se dozvíte více na stránkách projektu www.srdcevhlave.cz. Projekt se snaží zlepšit informovanost ohledně rizik spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem či nedodržováním předepsaného léčebného schématu.

Zdroj: ASPEN.PR

Zpracovala: Andrea Ježková