Odhlučnění je důležitou součástí moderního bydlení. Nevyplatí se jej podcenit

29.01.2021

Nezáleží na tom, zda stavíte nový dům, či provádíte rekonstrukci domu či bytu. Ve všech případech dnes jednoznačně máme poměrně vysoké požadavky na bydlení.

To, s čím jsme se spokojili kdysi, to už dnes zkrátka neplatí. Využívá se moderních materiálů, ať už na samotnou hrubou stavbu, tak třeba speciálních materiálů pro kvalitní tepelnou izolaci. Je tady ale také například izolace hluková, která by jednoznačně měla být u moderního bydlení samozřejmostí.

Na komfortu záleží

S ohledem na moderní bydlení si zakládáme zejména komfortu. Ten si můžete do značné míry dopřát právě díky hlukové izolaci. Není to ale pouze odhlučnění na stěny, ale také odhlučnění patra nad vámi. Právě z těchto prostor mohou často přicházet velmi rušivé zvuky, zejména potom nejrůznější kroky, dusot, ale jakékoliv další zvuky na hlubších frekvencích. Ty se velmi špatně odhlučňují, ale účinná je kročejová izolace. Jsou zde využívány speciální materiály, které jsou zaměřeny právě na odhlučnění určitého druhu hluku.

V čem spočívá efektivita kročejové izolace?

Pokud se podíváme na celý problém blíže, tak podstata kročejové izolace je v tom, že se soustředí na konkrétní frekvence, tedy na již zmiňované hluboké tóny. Výhodou v tomto případě je, že není potřeba pro kročejovou izolaci velká tloušťka, což je v podlaze rozhodně důležité. Typické je pro tento typ izolace:

  • Tenké provedení 5 až 10 mm
  • Vysoká neprůzvučnost

Díky těmto vlastnostem dokáže tento typ izolace výrazně snížit kročejový hluk. Pokud chcete realizovat odhlučnění komplexně, je však potřeba zaměřit se i na další části stavby. Nemůžete tedy opomenout ani již zmiňované stěny. Celková účinnost odhlučnění je totiž dána vždy tím nejslabším článkem. Na stěny zvolte akustické desky. Z těchto desek a dalších prvků se potom skládá samotná konstrukce pro odhlučnění. Existují kontaktní a bezkontaktní konstrukce, kdy každá má své místo s ohledem na konkrétní realizaci.

Zdroj obrázku:
Natalya Kokhanova / Shutterstock.com