Přehledně: Jak vybrat realitní kancelář a nespálit se?

23.06.2021

Prodej nemovitosti na vlastní pěst je časově náročný, a navíc obnáší spoustu poměrně náročných úkonů, které spousta prodejců odmítá absolvovat. Naštěstí jsou zde realitní kanceláře, které nabízí tzv. full servis. Spolupráce se zkušenými odborníky nemůže dopadnout špatně, ale jak poznat, že jste jste se skutečně obrátili na někoho, kdo to s vámi myslí vážně a netahá vás za nos?

Na českém realitním trhu působí velké množství realitních kanceláří, které až do roku 2020 nereguloval žádný realitní zákon. Od března minulého roku sice vstoupil v platnost Zákon o realitním zprostředkování, ale jeho znění je příliš mírné, a tak by měl zájemce o asistenci při prodeji nemovitosti věnovat dostatečné úsilí tomu, aby takříkajíc oddělil zrno od plev. Chcete-li mít jistotu, že jednáte s poctivou firmou, která na vás nebude zkoušet podlé triky, položte si několik triviálních, leč zásadních otázek.

Počet prodaných nemovitostí

Cílem spolupráce je prodat dům, proto by vás mělo zajímat, jak je na tom realitní kancelář s prodej ní úspěšností. Pokud je na trhu delší dobu, jistě má na kontě dostatečný počet prodejů. Anebo ne? Čím větším číslem se chlubí, tím lépe pro vás.

Skladba týmu

Některé realitní kanceláře se jako velké pouze tváří, jiné mají k dispozici odborníky, kteří mají na starosti pouze specifické úkony. Můžete namítnout, že na velikosti nezáleží, což je do jisté míry pravda, ale přesto je mnohem jistější spolupracovat s realitkou, pod jejímiž křídly pracuje také grafik, fotograf, designér, finanční specialita a právník. Je velmi nepravděpodobné, že by všechny služby zajistil v požadované kvalitě pouze makléř.

Právní dokumentace na míru

Přítomnost odborníků jsme již nakousli v předchozím bodě. Právní stránka transakce je však natolik důležitá, že jí není radno podceňovat. Fakt, že pro realitku nepracuje profi-fotograf, se dá prominout, ovšem práce se smluvními vzory nikoliv. Kvalitní realitní kancelář vždy připravuje smluvní dokumentaci na míru každého obchodu. Pro menší realitky je logicky výhodnější externí spolupráce s právní kanceláří než vlastní oddělení.

Skutečné sídlo firmy

V garáži začínali zakladatelé Googlu, Amazonu a překvapivě i značky Disney. V případě realitní kanceláře je ale sídlo na adrese bydliště spíše známkou neprofesionality. Dobrá realitka disponuje plnohodnotným zázemím - moderními kancelářemi s potřebným vybavením.

Finanční zdraví společnosti

Je realitka opravdu tak úspěšná, jak tvrdí prostřednictvím reklamy? To zjistíte poměrně snadno. Investujte trochu času do investigace a zjistěte si o daném subjektu všechny klíčové informace. Najdete je v obchodním rejstříku, kde jsou k nahlédnutí výroční zprávy a účetní uzávěrky. Snadno se z nich dočtete, jak si firma reálně stojí.

A to není zdaleka vše. Jaké další věci byste měli vědět, než si s realitkou plácnete? Přečtěte si článek na téma "jak vybrat realitní kancelář" na blogu renomovaného matadora MAXIMA REALITY.

komerční sdělení

Image by Gerd Altmann from Pixabay