Přírodní vs. syntetická kosmetika. Jaký je v ní rozdíl a pro koho je (ne)vhodná

03.05.2024

Když dnes vyrazíme do obchodu, v regálech nás čeká nekonečné množství různé kosmetiky, které se liší značkou, cenou, původem, ale především složením. Zajímáte se o složení přípravků, které kupujete? Možná byste byli překvapeni vším tím, co byste v nich našli. Vytáhneme lupu a podíváme se společně na to, co je to tam tím drobným písmem napsáno a jaký rozdíl mezi přírodní a syntetickou kosmetikou.

Syntetická kosmetika

Syntetická kosmetika zahrnuje v podstatě veškeré produkty, které jsou vyrobeny nebo obohaceny o chemické složky. Ty se do běžné kosmetiky přidávají, aby zvýšily její účinnost, konzistenci, trvanlivost nebo pro lepší vůni či barvu. Syntetické kosmetice nemůžeme upřít, že může být v jistých ohledech účinnější, protože její jednotlivé složky můžou být specificky navrženy tak, aby cílily na konkrétní problémy pokožky, jako je akné, stárnutí nebo hyperpigmentace. Také obvykle obsahují silnější konzervanty. Ty sice nemusí být pro některé osoby s citlivou kůží úplně vhodné, ale zase to znamená, že mají tyto výrobky delší trvanlivost a jsou méně náchylné ke znečištění a zkažení. To může být problém například u kosmetiky v dózách, které nabíráte prsty. Bohužel, ty stejné chemické složky, které zlepšují kvalitu výrobků, bývají také agresivnější. U citlivějších jedinců to může způsobovat podráždění nebo alergickou reakci. Pozor bychom si měli dát především u dětí, které mají citlivější a jemnější pokožku, která na takové látky ještě není připravena. A nakonec musíme zmínit i ekologický askpekt, protože výroba a likvidace syntetických složek a vedlejších produktů, které vznikají při jejich tvorbě, mohou mít nepříznivý dopad na životní prostředí.

Přírodní kosmetika

Přírodní kosmetika obvykle obsahuje složky získané z přírodních zdrojů bez použití syntetických aditiv. Výrobci těchto produktů často zdůrazňují šetrnost k životnímu prostředí a minimální zpracování surovin. Rostlinné suroviny, oleje lisované za studena a přírodní aromata. Ideálně v BIO kvalitě. To jsou také přednosti dětské organické kosmetiky kii-baa. Přírodní kosmetika je většinou jemnější a je tak ideální k péči o dětskou a citlivou pokožku. Také při jejím užívání hrozí nižší riziko alergických reakcí, protože přírodní složky mají menší šanci vyvolat alergie. To je nesmírně důležité jak pro všechny, kdo mají problém s běžnou kosmetikou nebo jsou vyloženě alergičtí na některé jejich složky. Samozřejmě také přírodní kosmetika má své nevýhody. Přírodní ingredience mohou být méně stabilní, díky tomu, že se do nich nepřidávají chemické konzervanty mají kratší dobu použitelnosti a jejich účinnost se může lišit v závislosti na zdroji a způsobu zpracování jednotlivých složek.

Jak se zdá, tak přírodní kosmetika i ta syntetická, má své přednosti i nevýhody. Zde opravdu záleží na každém jedinci a jeho potřebách. Sami musíte zvážit jak bezpečnost, tak účinnost produktů. Při péči o děti, především o ty nejmenší je lepší přírodnější kosmetika kvůli jejich citlivější pokožce a vyšší náchylnosti k alergickým reakcím. Na to myslí také dětská organická kosmetika kii-baa a nabízí hypoalergenní alternativy běžné syntetické kosmetiky, která pečuje a hydratuje citlivou dětskou pokožku. Pro dospělé, kteří hledají řešení specifických kožních problémů, bude zase lepší syntetická kosmetika, která se zaměřuje specificky na konkrétní problémy. 

komerční sdělení