Rychlý test na koronavirus Bosch poskytuje výsledky u pozitivních vzorků za méně než 30 minut

06.01.2021

Aktualizace softwaru prostřednictvím cloudové platformy urychluje PCR test pro SARS-CoV-2

  • Upravený software pro Vivalytic: Doba pro zjištění pozitivních vzorků SARS-CoV-2 byla snížena na méně než 30 minut.
  • Rozšíření výroby: V prosinci byly uvedeny do provozu dvě nové výrobní linky.
  • Nově vytvořená pracovní místa: Letos bylo přijato 80 nových zaměstnanců - někteří z obchodní oblasti Mobility Solutions.
  • Aktualizace z cloudu: Analyzátory Vivalytic jsou aktualizovány prostřednictvím internetu.

Stuttgart, Německo - Díky vylepšenému softwaru přináší analytické zařízení Vivalytic, které je založeno na polymerázové řetězové reakci (PCR), výsledky ještě rychleji než dříve. To je možné díky optimalizovaným strategiím vyhodnocení. Analyzátor Vivalytic tak na základě vysoké virové zátěže rozpozná pozitivní vzorek v místě odběru za méně než 30 minut. 

"V boji proti pandemii koronaviru je důležitá rychlost. Prostřednictvím přístroje Vivalytic dodáváme špičkovou technologii pro lékařskou techniku. Naše dovednosti v oblasti IT a softwaru pomohly test na koronavirus ještě o něco zrychlit," říká Dr. Volkmar Denner, předseda představenstva společnosti Robert Bosch GmbH

Tento vývoj je součástí výzkumného a vývojového projektu financovaného Spolkovým ministerstvem školství a výzkumu (BMBF). BMBF poskytlo celkem 4,97 milionu eur pro specifický vývoj v oblasti koronaviru. Cílem je rozšířit možnosti detekce akutních koronavirových infekcí. Testy na místě, při nichž je vzorek plně automaticky analyzován pomocí PCR, tak slibují spolehlivé a rychlé výsledky současně. 

Průběžná doba zpracování negativních vzorků SARS-CoV-2 je stále 39 minut. PCR testy jsou považovány za zlatý standard. Rychlý test na koronavirus od společnosti Bosch má senzitivitu 98 procent a specificitu 100 procent. Jsou již k dispozici ve 26 převážně evropských zemích. "Abychom uspokojili velkou poptávku, v prosinci jsme uvedli do provozu dvě nové výrobní linky v naší centrále ve Waiblingenu," říká Marc Meier, výkonný ředitel společnosti Bosch Healthcare Solutions. "Celkově se nám letos podařilo vytvořit více než 80 nových pracovních míst, z nichž některá byla také obsazena zaměstnanci z obchodní oblasti Mobility Solutions," pokračuje Marc Meier.

Aktualizace z cloudové platformy Vivasuite

Nová aktualizace je k dispozici pro SARS-CoV-2 Singleplex Test a SARS-CoV-2 Pooling Test. Testovací přístroje Vivalytic lze snadno a přímo aktualizovat pomocí aktualizace poskytované v cloudové platformě Bosch Vivasuite - jediným požadavkem je připojení k internetu. 

Cloudová platforma Vivasuite byla vyvinuta společností Bosch a uživatelům umožňuje digitálně spravovat všechna jejich zařízení Bosch Healthcare Solutions a aktualizovat je. To je mimo jiné vhodné pro zařízení Vivalytic v decentralizovaném použití. Platforma používá nejvyšší bezpečnostní standardy. 

Ochrana dat je vždy zaručena: Například neexistuje žádný vzdálený přístup k přístrojům Vivalytic, nelze také získat přístup k údajům o pacientech.