Sklo opět ožije na Kristiánově!

22.08.2023

První sobotu v září míří tisíce Jablonečáků na Sklářskou slavnost na Kristiánově. I tentokrát nabídne 2. září možnost uvidět na jednom místě a pod širým nebem velkou část sklářských a bižuterních technik a k tomu doprovodný pestrý program pro děti i dospělé.

Od 9 hodin bude bývalá sklářská osada zaplněna stylovým zbožím. Návštěvníci se mohou zapojit do tvůrčích dílen od foukání skla u pece i u kahanu, přes malování, výrobu vinutých perlí, náramků, čelenek, květin atp. Stánky zaplní i další řemeslné zboží z keramiky, ze dřeva a dalších přírodních materiálů.

V 9,30 bude na místním hřbitově uctěna památka zakladatele sklářské osady Johanna Leopolda Riedla s následnou mší v místě bývalého panského domu. "V kulturním programu se v našem programu úplně poprvé představí folklórní soubor Dykyta z Krásné Lípy se zpěvy, tanci a zvyky z Podještědí a Pojizeří", řekla pořadatelka Marie Víšková z jabloneckého muzea. Tradičními účastníky jsou pak Zlatý holky s písničkami o Jizerských horách, skupina Katastrofální předpověď počasí a jablonecká skupina Sousedi. Dětem bude patřit dolní louka před Liščí boudou, kde se odehrají střídavě pohádky Perníková chaloupka a O Budulínkovi v podání Divadla Koník. Neobvyklou atrakcí je každým rokem klikou poháněný dřevěný kolotoč a dobová střelnice. Na děti čeká také hledání pokladu čaroděje Tamanna, projížďky na koni nebo slaňování přes Kamenici s profesionálními členy Horské služby z Bedřichova. Od rána budou probíhat také komentované prohlídky po celé osadě vedené muzejními kurátory. Program na Kristiánově bude probíhat až do 16 hodin a vstup je zdarma.

Program

9.00 začátek slavnosti

9.30 uctění památky zakladatele Sklářské osady na Lesním hřbitově

10.00 poutní mše svatá v místě bývalého Panského domu

11.00 folklorní soubor DYKYTA

11.30 "Perníková chaloupka" / pohádka pro děti / Divadlo Koník

11.40 Katastrofální předpověď počasí - jarmareční písně

12.15 Zlatý holky – zpívání pro radost, o Jizerských horách, o dobru a zlu

13.15 folklorní soubor DYKYTA

13.30 "O Budulínkovi" / pohádka pro děti / Divadlo Koník

14.00 SoUsEDI – jablonecká hudební skupina mnoha žánrů

15.00 "Perníková chaloupka" / pohádka pro děti / Divadlo Koník

15.00 Folklorní soubor DYKYTA

10.30 a 14.00 Komentované prohlídky "Jak se na Kristiánově žilo"

Doprava

Na Kristiánov se návštěvníci dostanou pouze pěšky po turistických cestách z Janova nad Nisou, Bedřichova, Hrabětic a Josefova Dolu nebo na kole po značených cyklotrasách.

V den slavnosti budou posíleny autobusové spoje MHD linky č. 1, která jede z centra Jablonce nad Nisou směrem na Bedřichov. Kdo pojede autem, může využít parkoviště v Bedřichově a vHraběticích.

Sponzoři: Akce se koná za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Libereckého kraje, obce Bedřichov, obce Janov nad Nisou a Nadace Preciosa

Mediální partner: Mediálním partnerem Kristiánova je portál PROPAMÁTKY, Mediálním partnerem Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou je Český rozhlas Liberec

Sklářská osada Kristiánov

Osada byla založena Johannem Leopoldem Riedelem roku 1774. Sklářskou pec tu poprvé roztopili na Tři krále (6. ledna) 1776 a jeho potomci huť provozovali až do roku 1887, tedy přesně 111 let. Zpočátku se zde vyráběly zejména číše a pohárky z dutého skla, holby, lékárenské lahvičky, flakonky a lustrové ověsky, v 19. století se staly hlavním artiklem mačkářské tyče, trubičky a tyčinky pro výrobu bižuterie. Specialitou byly tzv. "tutny", duté trubice, které sloužily jako polotovar pro výrobu skleněných náramků - banglí.

Do dnešní doby se z tehdy významné sklářské osady zachovalo pouze jediné stavení sloužící původně pro ubytování sklářů, později jako hospoda a rekreační zařízení, tzv. Liščí bouda. Dnes je ve správě Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a nabízí prohlídku stálé expozice, malý naučný okruh po zaniklých stavbách osady a naučnou stezku spojující významná místa se sklářskou tradicí na trase mezi Kristiánovem a hlavní budovou Muzea skla abižuterie v Jablonci nad Nisou.

TZ msb v Jablonci nad Nisou

foto Aleš Kosina