Sluneční počasí je zde: pozor na akné Mallorca

08.05.2023

Sluneční paprsky sice umí dodat pokožce bronz i potřebný vitamín D, ale také s sebou bohužel přinášejí škodlivé UVA a UVB záření. Především na začátku léta není naše kůže na přímé sluneční záření zvyklá a může tak zažít šok a snadno se spálit. Kromě nebezpečného spálení může pokožkou díky slunečním paprskům postihnout pigmentové skvrny či akné Mallorca.

Nepříjemná hyperpigmentace

Častým kožním problémem způsobeným sluníčkem jsou pigmentové skvrny. 

"Ty vznikají nahromaděním pigmentu melaninu v různých vrstvách kůže. Existuje řada typů hyperpigmentací, které mají různé důvody vzniku, ale vždy bývají zhoršovány slunečním zářením. Pokud víte, že jste k pigmentacím náchylní, tak je důležité se chránit krémy s SPF50+. Paradoxně pigmentové skvrny trápí často lidi s tmavším tónem pleti, kteří používají nižší SPF ochranu a zároveň jejich kůže rychleji tvoří melanin," říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Akné Mallorca

Dalším z letních slunečních problémů může být i akné způsobené slunečním zářením tzv. akné Mallorca. Postihuje jedince, kteří se velmi intenzivně opalují. Nadměrné vystavování slunci vede nejen ke zdravotně nebezpečnému spálení pokožky ale v kombinaci s mastným opalovacím krémem i k možnému vzniku letního akné (akné aestivalis). Nejčastěji vzniká na dolních končetinách či na krku. Důležité je proto se neslunit intenzivně, ale pokud se již jdeme opalovat tak je dobré začít postupně a používat kvalitní opalovací krémy. Nejvíce jsou k akné Mallorca náchylní jedinci s mastnou pokožkou.

Znaménka nejsou nikdy před sluncem v bezpečí

V létě je samozřejmě důležité chránit i znaménka. Na pozoru musejí být lidé s velmi světlou kůží (fototyp I) a ti, kteří mají mnohočetná znaménka, případně u nich někdo v rodině prodělal rakovinu kůže. Zde opravdu platí přísná doporučení při pobytu na slunci a opalování není vhodné ani 15 minut. Lidé s fototypem I charakterizuje velmi světlá, pihatá pokožka, zrzavé nebo velmi světlé blond vlasy. Pokožka prakticky nikdy nezhnědne. Důležité je si nechávat pravidelně znaménka kontrolovat u svého dermatologa. Karcinomy kůže bohužel stále častěji vznikají ze špatné prevence pozdní kontroly u lékaře.

Slunce stojí za vznikem většiny vrásek

Kromě závažných nádorových onemocnění slunce způsobuje i vznik vrásek. Věděli jste, že až 90% známek stárnutí kůže (vrásky, stařecké a pigmentové skvrny) může právě UV záření? Sluneční paprsky totiž pronikají do vrchních vrstev pokožky a uvolňují tím volné radikály, které urychlují fotostárnutí/předčasné strnutí pleti. 

"Dle výzkumu dermatologů lidé, kteří chrání svoji pokožku na denní bází SPF krémy, projevují až o 24 % menší stárnutí pokožky oproti jedincům, kteří se nechrání každý den. Při pobytu na sluníčku je tak samozřejmě důležitý krém s ochranným faktorem. Číslo ochranného faktoru značí, kolikrát déle můžete být na slunci podle svého fototypu. V našich podmínkách je na jaře a v létě, pokud se intenzivně neopalujete, ideální SPF 25 (kromě fototypu I)," dodává MUDr. Jan Kučera.

Iveta Nebesařová

TZ Perfect Clinic