Solární panely mají za teplých slunečních dnů termoregulační efekt

23.07.2023
"Solární panely nejsou pouze zdrojem elektřiny, nebo zdrojem teplé vody. Za teplých slunečních dnů mají termoregulační efekt," říká Jiří Lněnička

Vezmeme-li termokameru, zjistíme, že tmavé povrchy se ohřívají vlivem slunečního záření výrazně více než světlé. Černá střecha se v létě ohřívá na více než 50°C a pak funguje jako topné těleso. A to právě v době, kdy to potřebujeme nejméně. 

Na stříbrných střechách jsem naměřil klidně o 25°C méně, rozdíly na fasádách v různých barevných provedeních překračovaly 15°C.

Solární panely sluneční záření mění na elektřinu, ne na teplo. Díky tomu jsou na termokameře poměrně chladné i přes tmavou barvu.

Zateplení na zimu ano, ale pozor na léto!

V ČR se mluví prakticky výhradně o zateplení na zimu, ale už se zapomíná na pohodu během léta. Nejhorší variantou je postavit dům, stěny natřít na hnědo a použít černé střešní tašky. Takový dům může být zateplený sebelépe, ale bez klimatizace v něm bude za horkých letních dnů k nevydržení.

Parabola s fotosyntézou

Řešením je používat světlé střešní tašky a bílou fasádu (které sluneční paprsky odrazí) nebo použít právě solární panely a tyto sluneční paprsky využít. Lze použít určitou parabolu s fotosyntézou. Čím více tepla, tím více fotosyntézy (6 CO2+ 6 H2O + E = C6H12O6 + 6O2) , ke které se pak ještě přidává odpařování vody (opět energeticky náročný proces). Je tedy určitě vymyšlena efektivněji, ale kde je dostatek zeleně, tam je příjemněji

Tepelné ostrovy ve městech vznikají především tam, kde se kumuluje hodně staveb s tmavými povrchy, rozlehlá parkoviště atd. Nicméně i solární panely takto do jisté míry fungují, což lze s použitím termokamery celkem dobře doložit.

Když už esteticky hezkou, černou střechu, tak ať je to solární panel

Svého času jsem se bavil hledáním klimatizace na novostavbách, tedy perfektně zateplených objektech, jejichž provedení bylo s cílem se odlišit, celé ve velmi tmavých barvách. A vedle stály starší budovy, výrazně hůř zateplené, ale s bílou fasádou a světlejší střechou. A v nich bylo v létě celkem příjemně i bez klimatizační jednotky. Když už esteticky hezkou, černou střechu, tak ať je to solární panel.

Jiří Lněnička, https://vapnenipole.cz/

Děkuji za vyjádření k otázce fotovoltaiky.

Jan Vavřička, zakladatel magazínu

Foto: dodal Jiří Lněnička