Soutěž E.ON Energy Globe 2022 spěje k rozuzlení. Hlasujte pro nejlepší projekt

17.08.2022

Pokud vás zajímá životní prostředí a jeho udržitelnost, jistě jste už slyšeli o ekologické soutěži E.ON Energy Globe. Ta se letos dočkala 14. ročníku. A stejně jako v předchozích letech se do ní i v tomto roce přihlásila řada zajímavých projektů. Veřejnost za podpory známých osobností vybrala šestici finalistů, kteří zabojují o celkové vítězství.

Význam soutěže

Ekologická soutěž E.ON Energy Globe se specializuje na oblast ekologie a udržitelnosti životního prostředí. Každým rokem se do ní přihlásí desítky firem, ale také obce a soukromé osoby. Do letošního finále, které se poprvé uskuteční bez speciálních kategorií (všichni účastníci jsou v jedné skupině), se dostaly skutečně obdivuhodné projekty.

Finalisté

Prvním je středočeská obec Kněžice, jež dlouhodobě podporuje výrobu levné energie, kterou následně zásobuje své občany. Využívá k tomu moderní bioplynovou stanici.

Druhým uchazečem o vítězství je společnost Myco, která vyrábí ekologické obalové materiály, díky nimž chce odstranit nadprodukci plastových materiálů, což sníží zatěžování životního prostředí.

Až do konce září můžete hlasovat také pro projekt společnosti Nikatron - Savee. Ten se zaměřuje na úsporné řízení osvětlení, díky němuž se dá výrazně snížit spotřeba elektřiny v soukromých i veřejných objektech.

Za zmínku stojí i další finalista - biotop raků v Rokycanech nahradil dřívější nevzhledné betonové koryto vodního toku. Kultivace a následná ochrana přírody jsou ostatně pádnými argumenty, proč se zúčastnit E.ON Energy Globe 2022.

Severomoravská obec Rybí pro změnu využívá ekologický systém domovních čističek odpadních vod, takže nemusí spoléhat na drahé centrální úpravny vod.

Finálovou šestici pak doplňuje firma Wienerberger se svou realizací fotovoltaiky přímo do střešních krytin.

Jak vidno, konkurence je opravdu velká. A vy sami můžete ovlivnit, kdo bude během finálového večera 22. října za účasti kamer České televize vyhlášen za vítěze letošního ročníku E.ON Energy Globe.

Image by ejaugsburg from Pixabay