Startuje on-line veletrh vysokých škol - Covid-19 komplikuje nábor školám!

25.01.2021

Kvůli koronaviru mají maturanti omezené možnosti, jak poznat svou budoucí vysokou školu a vybrat si ten správný obor. Školy jsou totiž z nařízení vlády uzavřené a konat se nemohou ani tradiční vysokoškolské veletrhy.

Nezávislý vysokoškolský portál VysokéŠkoly.cz se proto studentům rozhodl s výběrem pomoci a uspořádá on-line veletrh vysokých škol, kde se budou moci virtuálně setkat s vyučujícími i stávajícími studenty desítek českých univerzit a fakult. Chybět nebude například Vysoká škola ekonomická v Praze, Ostravská univerzita či řada fakult Univerzity Karlovy nebo třeba ČVUT. Veletrh se koná již od 26. až do 28. ledna.

"Chtěli jsme v době koronaviru, kdy většina tradičních možností, jako jsou klasické veletrhy či dny otevřených dveří, odpadá, propojit školy a studenty. Vytvořili jsme platformu, která není statická, ale je interaktivní. Díky tomu mohou studenti získat odpovědi na všechny nejasnosti ohledně studia a správně se rozhodnout," říká pořadatel veletrhu Jiří Ziegler.

O tom, že to mají studenti letos opravdu těžké, vypovídá i příběh studentky pražské hotelové školy Ireny. Ta se kromě přípravy na maturitu, o jejíž podobě zatím nebylo rozhodnuto, obává také zasílání přihlášek. Zatím si totiž není jistá, na jaký obor se bude hlásit. Rozhodování jí ztěžuje právě fakt, že školy jsou zavřené a nekonají se tradiční dny otevřených dveří nebo veletrhy VŠ. 

Podobně to vidí i studentka pražské obchodní školy Klára. "Jsem z toho dost nervózní. Nejasnosti panují i kolem naší maturity a já pořád úplně nevím, na jakou vejšku pošlu přihlášku. Čtu si studijní plány, ale moc nevím, co si pod tím mám představit," říká.

Koronavirus komplikuje nábor také školám. "Na VŠE jsme velmi flexibilní a aktivity pro zájemce o studium se nám snad celkem dobře daří přesouvat do on-line prostředí, včetně dnů otevřených dveří celé školy i jednotlivých fakult. Bohužel ale osobní kontakt, který může být pro uchazeče velmi důležitý, jednoduše nahradit nelze," uvedla Andrea Petránková z rektorátu Vysoké školy ekonomické v Praze.

Všem váhajícím studentům i těm, kteří zatím třeba ještě ani nemají o svém budoucím studiu představu, nabídnou VysokéŠkoly.cz na on-line veletrhu vše potřebné k tomu, aby si vybrali takové studium, které si zamilují a které úspěšně dokončí. Kromě videohovorů se zástupci škol, bude k dispozici také živý chat se studenty a vyučujícími, kde se budoucí vysokoškoláci mohou zeptat na vše, co je ohledně studia zajímá. Školy si na on-line platformě veletrh.vysokeskoly.cz mohou zájemci filtrovat podle svých preferencí. 

Oproti "živým" veletrhům tak už nemusí bloudit mezi stánky a vše zvládnou na počítači z pohodlí domova. Ve virtuálním přednáškovém sále mohou návštěvníci veletrhu zhlédnout také řadu přednášek a videí a poznat tak svou školu ještě o něco lépe. Po registraci na webu veletrh.vysokeskoly.cz získají studenti vstupenku ZDARMA na všechny tři dny veletrhu a také unikátní kvíz "Na co se hodíš", který jim pomůže s výběrem oboru.

Foto: PROTEXT