Tipy, jak upéct vánočku

01.12.2020

Calta, štrucla, pletenice, štědrovka. I tak se v různých koutech naší země říká pochoutce, která má na vánočním stole zcela výsadní postavení. A podle ročního období, se kterým je nerozlučně spjata, dostala i své jméno: vánočka. Ta pravá se plete z devíti pramenů. Věděli jste, že do každého z pramenů se vplétá i skryté poselství? A že vánočka sama ukrývá ještě mnoho jiných tajů? Poodhalme spolu s blogerkou Live With Anny i tajemství přípravy této královny sladkého pečiva. Odměnou vám bude chutná, nadýchaná a dokonale upečená vánočka, kterou ohromíte své blízké. 

Historie, symboly a tradice vánočky

Vánočka patří na náš vánoční stůl už od 14. století - tehdy ještě nebyla pletená a jmenovala se calta. O dvě století později už měla známý tvar, vzniklý proplétáním pramenů kynutého těsta. Mělo to ale háček - byla výsadou pekařského cechu; jedině pekaři mohli péci tu opravdovou, pletenou z devíti (i více) copů. Doma si směli lidé pletenou vánočku sami připravovat až od 18. století.

Vánoček se peklo tolik, kolik měla členů včetně čeládky a pak ještě jedna největší na štědrovečerní stůl, aby se v novém roce urodilo. Starým zvykem bylo do této štědrovečerní vánočky zapéct minci: kdo ji při krájení našel, tomu měla přinést štěstí.

Ta pravá vánočka se plete z devíti pramenů. Čtyři spodní představují zemi, slunce, vodu a vzduch. Prostřední tři prameny propojuji rozum, cit a vůli. A vrchní dva symbolizují vědění a lásku. 

Tipy, jak upéct vánočku

Upéci dobrou a chutnou vánočku, která se v troubě nerozuteče do stran, a bude upečená opravdu rovnoměrně do zlato-červena není jen tak. Není to totiž jen věc dobrého receptu. Zkušenost a dobré rady jsou v tomto případě nad zlato.

  • Všechny přísady musejí mít kvůli správnému kynutí stejnou pokojovou teplotu - hlavně vejce, kvasnice a mouka.

  • Na vánočku se hodí polohrubá mouku, kterou je potřeba předem prosát, aby se provzdušnila a těsto bylo kypřejší a lépe kynulo.
  • Cukr by měl být jemný pískový bez hrudek. Pozor na dávkování, méně bývá lépe, neboť přeslazené těsto se často rozeběhne a vánočka ztratí svůj vysoký tvar.
  • Vejce můžeme dát celá, ale lepší je dát jen žloutky.
  • Tuk dělá vánočku vláčnější. Ideální je máslo, případně s trochou čerstvého sádla. Tuk musí být rozpuštěný, ale ne horký, jen vlažný. Mléko předem nahřejeme, aby bylo vlažné, opět nesmí být horké.
  • Vykynutí těsta záleží na droždí. To by mělo být čerstvé, bez pachu, neokoralé.
  • Dobře vypracované těsto se nechytá rukou ani válu, je husté, hladké a lesklé. Necháme je v míse pod utěrkou zvolna kynout v teplé místnosti, asi 2-3 hodiny, ale ne přímo u zdroje tepla. Rychlé vykynutí je špatné - těsto po upečení stejně rychle spadne. Těsto je dobře vykynuté, když zvětšilo svůj objem asi o polovinu a je pórovité. Vtlačíme-li do těsta prst, důlek se vyrovná. Ideální podmínky kynutí jde vytvořit i pomocí speciální funkce některých trub, má ji třeba trouba s parní funkcí MORA VTPS 547 BX.

Tiskové zprávy MORA

Fotka od Sabrina Ripke z Pixabay