Toužíte po originálním domě? Nechte si ho navrhnout architektem

23.06.2023

Proč si návrh domu nechat vypracovat architektem a na základě jakých parametrů vybrat toho pravého? Nechte si poradit.

Do stavby domu se většina z nás pouští jednou za život. A rozhodně to není levná záležitost. Máte v podstatě dvě možnosti. Buď si vyberete některý z katalogizovaných projektů, nebo se obrátíte na architektonické studio, které vám dům navrhne.

Po všech stránkách originální

Dům postavený architektem je po všech stránkách originální. Vyhovuje nejenom osobním požadavkům jeho obyvatel, ale také specifikům konkrétního pozemku. Uvědomte si, že ne všechny katalogizované domy lze všude postavit. Výzvou bývají především pozemky svažité či atypických tvarů.

Jak to chodí?

Dobrý architekt myslí komplexně. Dům neřeší jen po praktické stránce, v potaz rovněž bere i budoucí pohodu jeho obyvatel. Vše proto začíná osobní schůzkou, během které je dopodrobna vyzpovídá. Zeptá se na jejich životní styl, potřeby, očekávání a plány do budoucna. A na základě těchto informací jim navrhne prostor tak, aby se v něm cítili příjemně.

Jak vzniká projekt?

Samotný proces navrhování má několik fází. Například architekt v Kolíně nejprve vypracuje základní vizi domu, tedy jeho tvar, umístění, dispoziční členění a zvolí i základní materiály. Následně vyhotoví veškerou dokumentaci pro územní řízení, projekt určený pro stavební úřad a samotný projekt, na základě kterého bude možné dům postavit.

Volba dodavatele

Následuje nejdůležitější fáze projektu, kterou je volba vhodného dodavatele, jež architektovu vizi zhmotní. Tímto ale architektova práce nekončí. Dobrý architekt rovněž dohlíží na to, aby stavba probíhala tak, jak má. A v případě klientova zájmu se postará i o návrh interiéru domu.

Investice do architektonického projektu nebudete litovat

A jak vybrat architekta? Doporučujeme vycházet z jeho práce a nezávislých referencí. V první řadě se zaměřte na výsledky jeho práce, které většina architektů prezentuje na svých webových stránkách. Pokud se vám líbí, požádejte ho o nezávaznou schůzku a předběžně nacenění projektu. Za služby architekta se samozřejmě platí, ale věřte, že se bude jednat o investici, které v budoucnu nebudete litovat.   

komerční sdělení

foto: https://architekt-hladik.cz/rd-kutna-hora/