V Šumperku soutěžili roboti. Složité tratě jim hlavu nezamotaly

15.02.2024

Robot je kámoš – alespoň v případě, že si ho k tomu sami naprogramujete. Děti ze základních škol v Olomouckém kraji to zvládly za dvě hodiny a pak svoje umělé kamarády postavily na startovní čáru robotické soutěže. Ta se už tradičně odehrála ve čtvrtek 8. února v budově Vyšší odborné a střední průmyslové školy v Šumperku.

"Pro Olomoucký kraj je mimořádně důležité podporovat u dětí a mládeže zájem pro nové a inovativní technologie. Robotická soutěž v Šumperku dokázala, že takovéto aktivity jsou nejen užitečné, ale také hodně zábavné," uvedl Aleš Jakubec, radní Olomouckého kraje pro oblast školství a vzdělávání.

Vozítka postavená z Lega soutěžila v tom, které nejrychleji a nejpřesněji projede zadanou trasu. Pokud se porouchalo nebo průjezd nezvládlo, následovala penalizace robota. To se ale vzhledem k výborným programátorským dovednostem soutěžících stalo jen výjimečně.

"Tratě byly celkem dvě a lišily se třeba počtem a charakterem zatáček. Vozítka měla v přední části zabudované čidlo, které bylo pomocí programu řízené tak, aby sledovalo černou čáru na závodní desce. V případě, že se vozítko od trasy odchýlilo, muselo se samo vrátit zpět," vysvětlil Roman Unzeitig, garant projektu.

Soutěže se v budově vyšší odborné a průmyslové školy zúčastnily týmy ze sedmi základních škol, které na startovní čáru postavily celkem devět vozítek – robotů.

Umístění v soutěži:

Na prvním místě letos skončil tým z Postřelmova ve složení Daniel Kamlar a Dominik Kamlar. Druhou příčku obsadila dvojice Pavlína Gronychová a Veronika Kubíčková z Rudy nad Moravou a bronzovou pozici vybojovali Daniel Běhálek a Matyáš Hejl z Nového Malína.

TZ Olomoucký kraj