V safari parku se vylíhl první sokolík

04.08.2023

V líhni safari parku došlo k zcela mimořádné události. Poprvé v historii se tu vylíhlo mládě miniaturního dravého ptáka sokolíka afrického. Chov v zoologických zahradách je naprostou raritou a s největší pravděpodobností je současný dvorský odchov první mezi českými a slovenskými zoo. V dospělosti jde sice o zdatného lovce, váhou ale nepřekoná ani larvy brouka goliáše obrovského.

Pouhých pět gramů vážilo po vylíhnutí jedno z nejzajímavějších ptáčat letošního roku. Sokolík africký se v safari parku vylíhnul poprvé v historii a podle známých údajů se sokolíci dosud v českých zoo nemnožili nikdy před tím. "Mládě je v líhni v péči chovatelů, dobře přijímá nabízenou potravu a zatím zdárně roste," říká zoolog Michal Podhrázský. Zcela jistě ale zatím nemá malý sokolík vyhráno. Kritické období má stále před sebou. V tuto chvíli chovatelé krmí každé dvě hodiny, a to od šesti ráno do deseti večer. Mládě dostává kousky myších holátek. Ta se objevují i v jídelníčku dospělých, kteří navíc v době dospělých dostávají více výživného hmyzu.

Mládě je v současnosti umístěné ve speciálním odchovném boxu v odchovně Ptačího světa. Dospělí, které safari park získal na jaře 2022, jsou v zázemí. "Počítáme s tím, že odchovy posléze zamíří do expozice. Nejprve si ale musíme osvojit metody chovu a odchovu tak, abychom neriskovali, že o tento vzácně chovaný a choulostivý taxon přijdeme, nebo se nebude rozmnožovat," vysvětluje Michal Podhrázský. Protože první snůšku rodičovský pár rozbil, pomohli nyní odborníci.

Vedle miniaturních rozměrů a půvabného vzezření jsou právě hnízdění a sociální život další velkou zajímavostí sokolíků afrických. "Obvykle využívají obrovitých hnízdních struktur pospolitých snovačů. Jedno nebo více prázdných hnízd obsadí a sami tam vychovávají mladé," popisuje zoolog. V obležení ostražitých snovačů jsou sokolíci v mnohem větším bezpečí a nemusejí ani plýtvat energií na stavbu hnízda. Takovým způsobem nezřídka žije i více sokolíků najednou, přičemž se dosud ne zcela dobře popsaným způsobem doplňují v péči o mladé.

Na "práh" hnízda dospělci kálí. Důvody nejsou docela jasné. Podle některých hypotéz podporuje toto chování imunitní systém mláďat, další názory hovoří o snaze odpudit predátory. Třetí nejčastější interpretace je, že sokolíci značením vstupu dávají najevo, že je hnízdo obsazené.

Chovu sokolíků afrických se věnuje jen hrstka zoologických zahrad, v zařízeních sdružených ve světové databázi ZIMS žije jen přes 80 jedinců. V Česku je safari park jediný. Kromě dvorského ptáčete se v evropských zoo loni sokolík vylíhl pouze ve specializovaném ptačím parku Walsrode, který je světovou mocností. Na celém světě evidují zahrady loni 6 mláďat.

TZ Safari Park Dvůr Králové