Za šest let lidé s „EPPkou“ nasportovali téměř 135 milionů korun. Nejznámější sportovní aplikace nyní připravila novinku ve formě virtuálních týmů

20.05.2021

Sportovně-charitativní aplikaci EPP-Pomáhej pohybem s nadsázkou využívá každý 20. obyvatel České republiky. Od jejího spuštění v květnu 2015 si ji totiž stáhlo přes 516 tisíc lidí.

Dohromady s ní strávili přes 713 let a 890krát obkroužili Zeměkouli kolem rovníku. U příležitosti svých 6. narozenin přichystala "EPPka" svým fanouškům novou funkci virtuálních týmů. Do podpory vybraných neziskových projektů se tak mohou společně zapojit třeba školní třídy, sportovní družstva nebo rodiny.

Alespoň jednou týdně prý sportuje více než polovina obyvatel Česka. Více než půl milionu z nich pak pro větší motivaci používá sportovně-charitativní aplikaci EPP-Pomáhej pohybem Nadace ČEZ. Zatímco honba za kilometry nebo kaloriemi motivuje jen opravdové nadšence, možnost nasbírat při nejrůznějších pohybových aktivitách body pro neziskové organizace ve svém okolí nadchne i ty největší lenochy. Za šest let tak uživatelé "EPPky" podpořili 1 810 projektů po celé republice v hodnotě 134 489 256 korun. Aplikace nyní přichází s novinkou, která radost z pohybu a pomáhání druhým ještě znásobí.

"Na základě velké poptávky od EPPkařů spouštíme novou funkci, která umožňuje propojit jednotlivé uživatele do virtuálních týmů, aby mohli pomáhat vybranému projektu společně a navzájem si sdílet výsledky. Hodně o to stály například sportovní kluby, aby mohly zapojit svoje svěřence do podpory svého projektu, například na nové vybavení, nebo školní třídy, když děti pomáhaly získat body třeba na nový vozík pro své handicapované spolužáky," vysvětluje ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Virtuální týmy si aplikace nadělila ke svým šestým narozeninám, pomáhat totiž začala v květnu 2015. Za tu dobu rozšířila nabídku sportovních aktivit z původních deseti na dnešních 26. Myslí přitom i na znevýhodněné sportovce (v nabídce je např. jízda na vozíčku nebo na handbiku), rodiče malých dětí (procházka s kočárkem) nebo na ty, kteří vyrážejí jen tak do přírody (chůze, turistika).

"Zapojit se může úplně každý, ať je mu pět nebo sto let, ať uběhne obden maraton nebo je rád, že dojde do obchodu a zpátky. To je naše filozofie a obliba EPPky dokazuje, že touha lidí pomáhat druhým je obrovská. Děkujeme všem, že do toho jdete s námi," vzkazuje Ziková.

713 let pomáhání

V nabídce projektů podporovaných EPP její uživatelé najdou například pomoc znevýhodněným či handicapovaným spoluobčanům, podporu místních komunit, škol a organizací, projekty na ochranu životního prostředí, ale třeba i zaměřené na zmírnění dopadů epidemie covid-19. Se zapnutou aplikací zatím EPPkaři zdolali 35 671 160 kilometrů, což odpovídá téměř dvěma třetinám vzdálenosti planety Mars od Země nebo 46 letům ze Země na Měsíc a zpět. Dohromady pak strávili pohybem 6 256 958hodin neboli 713 let. Jinými slovy, pokud bychom odečetli všechny nasportované hodiny, dostaneme se někam do roku 1307, kdy Českým zemím vládl Jindřich Korutanský a ve Francii se pomalu stahovala mračna nad řádem Templářů. Nejvíce podpořených projektů (326) připadá na Prahu, sekunduje Moravskoslezský kraj (226) a o třetí místo se přetahují Jihomoravský (185) se Středočeským (183).

Aplikaci EPP najdete v mobilech řady známých osobností: podpořili ji například nejznámější český hokejista Jaromír Jágr, motocrossař Petr Pilát, vodní slalomáři Amálie Hilgertová a Vavřinec Hradílek, šermíř Jiří Beran, tenistky Barbora Strýcová a Petra Kvitová, týmy VK Karlovarsko, HC Rytíři Kladno, či mužská i ženská basketbalová reprezentace.

Jak EPP- Pomáhej pohybem funguje

Aplikace zaznamenává pohyb uživatele při jím zvolené sportovní aktivitě. Kromě běžných údajů o rychlosti, čase, tempu či vzdálenosti také generuje body, které může uživatel kdykoli věnovat některému z aktuálně nabízených projektů neziskových organizací, škol nebo obcí. Pokud uživatelé aplikace svým pohybem nashromáždí za daný čas určitý počet bodů, Nadace ČEZ projekt podpoří konkrétní dopředu stanovenou částkou. Neziskové organizace o umístění svého projektu do aplikace žádají v rámci jednoho z grantových řízení, dle povahy projektu. https://pomahejpohybem.cz/

Autor: Alice Horáková, mluvčí ČEZ