Zájem o parní čištění vzrostl ve firemním sektoru meziročně zhruba dvojnásobně

12.02.2021

Suchá pára je ve firemním prostředí v době covid-19 výrazně žádanější. Společnost Kärcher registruje vysoký meziroční nárůst v řádu desítek procent o tuto účinnou, a zároveň ekologickou, alternativu chemického čištění.

"Meziročně v řadách B2B zákazníků vzrostl zájem o čištění horkou párou zhruba dvojnásobně. Registrujeme zvýšený zájem napříč spektrem, od kancelářských budov, přes retailové zákazníky až po výrobní a průmyslové subjekty z mnoha segmentů," říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher, která poskytuje produkty a řešení tisícovkám menších i větších firem a institucí po celé ČR.

Hlavním důvodem odklonu od jiných typů úklidu a čištění je ten, že suchá horká pára odstraní průmyslové nečistoty, ale zároveň spolehlivě zabije většinu běžných bakterií. Zároveň inaktivuje obalené viry jako například koronaviry, ale také noroviry, které často způsobují průjmy nebo zvracení, a je účinná také proti adenovirům nebo rotavirům.

Pára odstraní nečistoty a rozpustí mastnotu, vysoká teplota spolehlivě zahubí běžné bakterie a inaktivuje obalené viry

Parní čištění je založeno na principu velice rychlé přeměny studené vody na horkou páru, která je vytlačována přes trysku ven z parního čističe. V případě parních čističů se jedná o takzvanou suchou páru, neboť se vytváří z velmi malého množství vody. A právě suchá pára je nejen účinná při odstraňování nečistot a mastnoty, ale vysoká teplota spolehlivě zahubí běžné bakterie, inaktivuje některé viry, odstraní biologické i průmyslové nečistoty, a tím zlepší prostředí v kancelářích, obchodních či výrobních prostorech.

Je prokázáno, že koronaviry mohou být obecně neutralizovány při vysokých teplotách, profesionální parní čističe dosahují na podlahové nebo ruční hubici teploty páry 100 °C. Protože se nejedná o bakterie ani živé organismy, odborníci hovoří také o tzv. inaktivaci virů. Výhodou páry jako čisticího prostředku je to, že pronikne i na místa, kam se běžným čištěním nelze dostat.

Bez chemie: zdravotní aspekt parního čistění

Výhodou parních čističů je, že k uvedení do provozu a samotnému čistění je potřeba pouze přístup k elektřině a voda. Odpadá tak použití chemických čisticích prostředků, které jsou při tomto způsobu čistění naopak nežádoucí. Přínosem parních čističů je tedy nejen vysoká účinnost a úspora za pořizování čisticích prostředků, ale především ochrana lidského zdraví, které je při úklidu za pomocí chemických přípravků vystaveno negativním vlivům. Jedná se hlavně o ochranu dýchacích cest a možného poškození kůže. Parní čistění je vhodné také pro osoby trpící alergiemi, protože pára váže prach a snižuje tak rozptyl alergenů.

Zdroj foto: TZ ASPEN PR