Zajímavá fakta o italských vínech

22.02.2023

Italská vína se pěstují ve 20 různých vinařských oblastech od Alto Adige na hranicích se Švýcarskem až po středomořské ostrovy Sicílie a Sardinie. Patří k nejhistoričtějším, nejjedinečnějším a nejkvalitnějším vínům.

Víno sice nevzniklo na území Itálie, ale tehdejší Řecká a Římská říše jistě přispěly k rozšíření jeho konzumace. S historií starou 4 tisíce let a tak důležitou rolí ve vinařství by nemělo být překvapením, že o italských vínech existuje spousta zajímavých faktů. Zakoupit se dají jak levné láhve, tak i luxusní vína s vyšší pořizovací cenou.

Itálie byla historicky nazývána zemí vína

Italové byli velkými producenty a konzumenty vína dříve než kdokoliv jiný. Už staří Řekové, když v 8. století před naším letopočtem přišli do Itálie, viděli potenciál pro pěstování vinné révy a pojmenovali zemi Oenotria (v překladu Země vína).

Není pochyb o tom, že výroba a konzumace vína vzkvétala v době Římské říše a zájem o něj se rozšířil i do vzdálených zemí po celé říši. Když se však v 5. století před naším letopočtem zhroutila, odešla s ní i láska k vínu, která se ve středověku omezila na národní produkci a do značné míry na kláštery jako svátostné víno.

Itálie je největším světovým producentem vína

Zatímco Španělsko má s 2,9 milionu hektarů největší plochu osázených vinic, Itálie produkuje nejvíce vína, a to 39 milionů hektolitrů, následuje Francie s o 3 miliony méně.

Přestože je Itálie největším producentem, není největším spotřebitelem, protože velké množství vín se vyváží. V České republice zakoupíte kvalitní láhve například v e-shopu Vinodoc.

V Itálii existuje více než 400 vinařských apelací

Itálie, stejně jako většina ostatních vinařských zemí Starého světa, reguluje výrobu vína, aby zajistila standardy kvality.

Podle kategorizace Evropské unie je zde 408 chráněných označení původu, z toho 74 oblastí nejvyšší kvality Denominazione d'Origine Controllata e Garantita a 334 oblastí Denominazione d'Origine Controllata, což je druhý nejvyšší stupeň kvality. To je více než v kterékoli jiné zemi v Evropě, což svědčí o velké rozmanitosti a jedinečnosti mnoha italských vinařských oblastí.

Navzdory širokému spektru regionů je řada z nich velmi malá a vinařská provincie číslo jedna Veneto, kde se nacházejí Benátky, produkuje téměř třetinu vína v zemi.

komerční sdělení

Image by Jill Wellington from Pixabay