Žhavý letošní trend – venkovní koberce. Jak vybrat ten správný?

31.05.2023

S blížícím se létem všichni trávíme všechen čas, který jen jde, venku. Ti šťastnější z nás si užívají i benefitů, které jim jejich domácnost nabízí, jako je bazén na zahradě, velká terasa či balkón. Jak ale takovou terasu dotáhnout k dokonalosti? Jak alespoň pocitově dosáhnout přírodně vypadajícího balkónu na sídlišti? A co teprve vyšlapaná tráva kolem bazénu, která nejen že nevypadá dobře? Řešení je přitom jednoduché. Stačí si vybrat ten správný vzor venkovního koberce, a nejen že máte po starostech, navíc to bude u vás vypadat útulně.

"Koberce již neslouží pouze k doladění interiéru, ale svou velkou úlohu hrají i v exteriéru. Pokud rádi chodíte bosky ale řešíte chlad dlážděné podlahy, která naopak v létě může chodidla popálit, je venkovní koberec tou správnou volbou," uvádí Tomáš Linhart, jednatel společnosti Mujkoberec.cz.

Výhody venkovních koberců a kde všude je možné je využít?

Na koberce v exteriéru působí kromě vlhka a deště také sluneční paprsky, musí tak být vyrobeny z materiálů, které těmto náročným podmínkám odolají. Navíc zde oproti interiéru hrozí také větší znečištění, popálení či protržení. Vybírejte tedy s ohledem na místo, kam chcete koberec umístit, ať už je to nekrytá terasa, zastřešený balkon, nebo prostor u bazénu.

Z čeho jsou koberce pro exteriér vyrobeny?

Přírodní materiál – pokud jste příznivci přírodních materiálů, můžete vybírat koberce, vyrobené ze sisalu, bambusu či kokosových vláken. Jsou odolné proti vlhku a dešti a můžete je s klidem využít na balkóny či zastřešené terasy. Na zimu je však vhodnější je srolovat a uskladnit.

Polypropylen – velké množství vzorů a barev vyberete z koberců vyrobených z polypropylenu, což je materiál z umělé příze, tedy 100 % polypropylen. Bývá také označován jako umělý sisal. Takový koberec vydrží přímý déšť, ale i silné sluneční paprsky, je barevně stálý a nenasákne vodu. Zpracování těchto koberců je tak kvalitní, že je často možné použít je z obou stran.

Umělá tráva – třetí možností jsou umělé trávy, které se poslední dobou těší velké popularitě. Jsou vyrobeny z vláken příjemných na dotek a jejich údržba je velmi jednoduchá. Hodí se zejména k bazénům ale také na nezastřešené terasy. Pořídit se dají jak v klasické zelené barvě, ale také v mnoha dalších odstínech. Podle výšky vlasu se rozdělují na několik druhů:

  • nízký vlas – tento tip je ideální pro terasy, balkony nebo verandy. Je v podstatě bezúdržbový a velmi příjemný na dotek
  • vyšší vlas je vhodný na střešní terasy a balkony. Je velmi snadný na údržbu a připomíná opravdovou trávu
  • umělá tráva k bazénu – jedná se o koberec s nejnižším vlasem a hustým vláknem. Jeho výhodou je, že nezadržuje vodu a zabrání zanášení nečistot do bazénu.

Kusový koberec nebo metráž?

Stejně jako interiérové koberce jsou i ty exteriérové dostupné jako kusové ale i metrážové. Záleží tedy, do jakého prostoru koberec pokládáte, zda dáte přednost kusovému koberci k posezení na terase, či zvolíte metráž na celou plochu střešní terasy.

Metrážové koberce jsou nejčastěji k dostání v šíři role 2, 3 nebo 4 metry.

Údržba venkovních koberců není problém!

Díky použitým materiálům máte zaručenou dlouhou životnost koberce. Jejich údržba je velmi snadná. "V případě skvrn od pití či jídla platí jednoduché pravidlo, nenechejte tyto skvrny zaschnout, ale ihned je odstraňte, pomocí mýdlové vody a vysušte. Zaschlé skvrny se z koberce hůře čistí. Podobně jako u interiérových koberců se vyhněte agresivním či bělícím čistícím prostředkům, které by mohly na koberci vytvořit fleky, či zničit jeho barvu," radí designérka Pavla Tvrdíková z Mujkoberec.cz. Před zimou je ideální koberce vyčistit, stočit do role a umístit např. v kůlně či na půdě, kde není velká vzdušná vlhkost.

Tip interiérové designérky

Nebojte se kombinovat a vrstvit koberce, vytvoříte tak na terase či balkónu velmi útulnou atmosféru.

Nevíte si rady s výběrem? Nevadí. V rámci ALL INCLUSIVE služeb e-shopu Mujkoberec.cz můžete zdarma požádat o radu interiérovou designérku Pavlu Tvrdíkovou, která se zabývá návrhy i proměnami bydlení. Obdivuje přírodní materiály, originální nápady, neotřelé kombinace a individualitu každého interiéru. Zachraňuje starý i odepsaný nábytek a dává mu novou podobu a funkci.

Zdroj: Mujkoberec.cz

Zpracovala: Andrea Ježková