Známé metody svařování. Jak se liší a podle čeho vybrat tu správnou?
Snad každý ví, co je to svařování. Jde o snahu o vytvoření hladkého a plně spojeného spoje dvou materiálů. Typicky se svařuje hlavně ocel, ale takto můžete spojit i bronz, měď a podobné materiály. Záleží však na tom, jakou konkrétní metodu svařování použijete. Podívejte se na několik známých metod a zjistěte, pro jaké případy jsou nejvíce vhodné. V dnešní době je totiž opravdu z čeho vybírat.
Svařování plynem
Jednou ze základních metod svařování je použití plynu. Pro svařování plynem se používá také označení MIG nebo MAG. V případě označení MIG jde o použití inertního plynu. Naopak u varianty s písmenným označením MAG se jedná o plyn aktivní. Princip fungování je založen na vytváření elektrického oblouku, který podněcuje tavení kovu a výsledkem je svár v dané oblasti. Metoda je vhodná pro měď, hliník, titan a nejrůznější podobné kovy. Jiným názvem pro tuto metodu může být také CO2 svařování.
Svařování s pomocí plamene
Jde o autogenní svařování, které není tolik přesné a v dnešní době je spíše v pozadí. Tato metoda se však stále uplatňuje například v instalatérství a při nejrůznějších opravách. Více pozornosti se těší obloukové svařování, kam patří i výše zmíněná MIG metoda či níže uvedené TIG svařování.
Metoda pro vytvoření malého a precizně přesného spoje
Obecně může být svařování otázkou velkých spojů, kdy není
třeba nijak zvlášť velké zaměření na přesnost. Na druhou stranu existují okamžiky,
kdy se pracuje s tenčími plechy a materiály, které vyžadují citlivější
přístup. Tehdy přichází na řadu speciální metoda svařování TIG. Speciální
elektroda dokáže zacílit na poměrně malé místo a šikovný svářeč tak může
vytvořit opravdu decentní, nenápadné, a přesto velmi pevné a kvalitní spoje. Důležitou
součástí této metody tak je právě i zkušený pracovník.
komerční sdělení
Foto: https://pixabay.com/photos/welding-welder-work-welding-sparks-67640/