Zoo Praha oslavila své 92. výročí

28.09.2023

Zoo Praha dnes celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně dekádu sloužícího Údolí slonů. Obě tato místa se stala středobody čtvrtečních oslav.

"Gorily i sloni u nás již mají excelentní podmínky a chovatelské úspěchy to jen potvrzují. Ostatně v Rezervaci Dja očekáváme hned dva gorilí přírůstky. Stále pociťujeme velký dluh vůči ledním medvědům, ale snad již brzy ho začneme splácet – jak věřím, s budováním velkorysé expozice Arktidy bude možné začít již v blízké době," uvedl během úvodního proslovu ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Návštěvníkům během programu v Rezervaci Dja zahrála také skupina Laura a její tygři, zatímco v pozadí si rodina goril užívala dobrot v podobě speciálního enrichmentu. Předobraz pavilonu – Biosférickou rezervaci Dja v Kamerunu – připomněl vědec a poradce prezidenta ČR pro životní prostředí a udržitelnost Ladislav Miko.

"To, co dělá Zoo Praha pro ohrožené druhy zvířat po celém světě, v tom vidím opravdový smysl dnešních zoo. Někdy chrání i celé ekosystémy jako v případě projektu Toulavý autobus v Kamerunu, který ostatně letos také slaví, a to první kulaté výročí," uvedl Miko. "Málokdy se při svých četných cestách po světě uchýlím ke srovnávání s tím, co máme doma. V případě zoologických zahrad však dělám výjimku, a když se mi nějaká líbí, tak se vždy přistihnu, jak si říkám, že 'tady je to skoro tak dobré jako v pražské zoo'," nešetřil slovy chvály Miko.

Návštěvníky vzápětí čekalo odhalení jména mláděte kočkodana Brazzova, kterého se chopil jeho "kmotr", herec a bavič Lukáš Pavlásek. První mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu. Centrum oslav se posléze přesunulo do Údolí slonů. Na historii jejich chovu vzpomínal pamětník a bývalý chovatel Zbyněk Šíša, zatímco o srovnání s dnešními podmínkami se postaral vrchní chovatel Martin Kristen.

"Je úžasné se podívat zpět do minulosti na tu obrovskou škálu úspěchů, které má Zoo Praha na kontě. My – jakožto zřizovatel – jsme rádi, že kvalitu si pražská zoo nejen drží, ale neustále má motivaci se překonávat. A to jak ve vztahu k návštěvníkům, tak ke zvířatům. Ostatně plány na expozici Arktida, ve které naleznou domov nejen lední medvědi, jsou toho důkazem," uvedla náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Jana Komrsková.

Sloni následně také dostali svůj dárek. Kupa vrbových větví a listů banánovníku ozdobená dýněmi, květy topinamburu a zmraženou řepou vytvořila atraktivní potravní enrichment pro slony, a to navíc v barvách srílanské vlajky. Sloní hodování na místě sledovaly i patronky pražských slůňat – herečky Jitka Čvančarová a Martha Issová.

Na terase Vzdělávacího centra poté čekala návštěvníky vernisáž fotografické výstavy o významných odchovech Zoo Praha. Vedle prvního v Evropě odchovaného luskouna Šišky, slavné gorily Moji či neméně proslulé lední medvědice Sněhulky představuje zájemcům další, i třeba méně známé chovatelské úspěchy bezmála jednoho století. K vidění bude výstava během celého podzimu.

TZ ZOO Praha

foto: Petr Hamerník