Zrcadla odrážejí design a dotvářejí atmosféru interiéru

11.11.2021

Jak s nimi vykouzlit trendy prostor?

Zrcadla významně přispívají k celkovému dojmu designu interiérů, a to jak ve funkčním, tak i v dekorativním kontextu. Jinými slovy, odrazná plocha může v našich domovech být nejen praktickým prvkem, ale zároveň jej může opticky zvětšit a zároveň dodat netradiční dekorativní kouzlo. Zde je pár designových tipů, jak vybrat zrcadlo a kam ho v místnosti umístit.

Funkce a tvar zrcadel

Některé činnosti, které děláme každý den, jako je nanášení make-upu nebo oblékání, by měly nejistý výsledek, pokud bychom jej nezkontrolovali právě v zrcadle. Důležitou úlohou zrcadel je také zvyšování funkčnost místnosti, zejména pokud jde o design koupelen, ložnic, obývacích pokojů, vstupních hal či vestibulů.

Nezbytná je také estetická role těchto oblíbených bytových doplňků. Ať už je zrcadlo velké nebo malé, s rámem nebo bez něj, geometrického nebo abstraktního tvaru - dodává interiéru určité kouzlo.

Zvětšete malé prostory velkými zrcadly

"Místnost s velkým zrcadlem se stává opticky prostornější, protože zrcadlo odráží světlo a vytváří tak iluzi většího interiéru. Pokud si tedy přejete, aby váš obývací pokoj, chodba, šatna nebo třeba pracovna vypadaly větší - zrcadla, lesklé povrchy a světlé odstíny studené palety barev jsou skvělým způsobem, jak tohoto designového cíle dosáhnout," říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

Kombinujte styl zrcadel se stylem vybavení interiéru

Dekorativní zrcadla můžete pořídit ve stejném stylu jako zbytek interiéru nebo mohou být naopak výrazným doplňkem místnosti. Například zrcadlo s bohatě zdobeným rámem se hodí do klasicky řešeného interiéru, ale kombinovat lze i s minimalistickým nábytkem - přepychové klasické ornamenty rámu doplní rovné linie a jednoduchost minimalismu a vytvoří tak kontrastní design interiéru, ve kterém se protiklady přitahují a zvýrazňují se navzájem.

Nápady do ložnice, koupelny a obývacího pokoje

Zrcadla zdobí většinu místností v domácnosti a činí je funkčnějšími.

"Například šatní skříň se zrcadlem je stále oblíbenější součástí designu ložnice. Za zmínku stojí také zrcadlo jako součást toaletního stolku nebo dekorativní zástěny. V koupelně je pak zrcadlo zcela nepostradatelné, především jako součást kosmetických a hygienických činností, ať už se jedná o nanášení krému, make-upu nebo holení, česání či čištění zubů. Naopak zrcadlo jako dekorativní prvek se hodí především v designu obývacího pokoje. Při výběru velkého zrcadla neobvyklého tvaru nebo s atraktivním rámem, je vhodné jej nastavit jako středobod místnosti a omezit počet předmětů kolem něj na minimum. Chcete-li zrcadlo ještě více zvýraznit, umístěte jej na stěnu natřenou kontrastní barvou, například tmavě červenou nebo hnědou," říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro.

Krása odrazu a odraz krásy

Pokud umístíte květiny nebo výrazný obraz naproti zrcadlu, zdvojnásobíte odraz a krásu scény.

"Nápaditá je také stěna zdobená několika zrcadly, která přináší nádech luxusu do každého interiéru. Pro co nejlepší efekt je vhodné dbát na rozmístění zrcadel. Je to také skvělý způsob, jak přidat do designu trochu hravosti, jednoduše výběrem několika různých, ale doplňujících se zrcadel," dodává Lucie Hronová ze společnosti Amirro.

Celkově vzato, zrcadla obohacují interiér nejen svými tvary, velikostí a funkčností, ale také o krásu odrazu. Bez ohledu na to, zda se jedná o bytový nebo nebytový prostor - interiér zdobený jedinečným zrcadlem se stává jedinečným sám o sobě.

TZ ASPEN